/ 1 / Matej Mensatoris
Možno ste sa aj vy už zamýšľali nad tým, prečo čísla vyzerajú tak, ako vyzerajú. Všetci vieme, že naše čísla sú arabského pôvodu, no...

Možno ste sa aj vy už zamýšľali nad tým, prečo čísla vyzerajú tak, ako vyzerajú. Všetci vieme, že naše čísla sú arabského pôvodu, no tam zvyčajne naša znalosť o ich pôvode ako začína, tak aj končí. Všetci poznáme tiež rímske čísla, ktoré sa však pre ich zložitosť, absenciu nuly a ich založení na klasických písmenách sa v čase neosvedčili a celý svet si prisvojil práve arabské čísla. Poďme sa teda pozrieť na to, ako vyzerali tieto čísla na začiatku a ako sa časom zmenili až do podoby, v akej ich poznáme dnes.

Prvotné zaznamenávanie čísiel vyzeralo nejako takto:

files.brightside.me
files.brightside.me

Ako sami vidíte, tento spôsob zápisu bol veľmi neefektívny, najmä ak bolo potrebné zaznačiť vyššie čísla. Tento problém ako prvý rozlúskli Sumeri. Vytvorili znaky, ktoré reprezentovali rôzne vyššie hodnoty.

files.brightside.me
files.brightside.me

Tento spôsob zápisu ako-tak fungoval, no stále to nebolo ono. Potom sa však objavil muž menom Muhammad ibn Musa al-Khwarizmi.

beforenewton.files.wordpress.com
beforenewton.files.wordpress.com

Tento veľký matematik videl potrebu zlepšiť zápisy hodnôt do symbolov. Preto vytvoril niečo takéto:

files.brightside.me
files.brightside.me

Zápis je samozrejme arabsky, čiže je ho potrebné čítať sprava doľava. Určite ste si hneď všimli čísla, ktoré používame aj dnes, ako sú 1, 2, 3 alebo tiež 6 a 9. No ostatné vyzerajú stále dosť odlišne a navyše by sme mohli povedať, že nie sú zapísané v jednej línii. To však malo svoj význam.

Hodnoty prvých čísiel boli vytvorené tak, aby každý uhol v znaku predstavoval hodnotu.

files.brightside.me
files.brightside.me

Pokračovanie na ďalšej strane..


Komentovať (0)