Foto: Pixabay

Hoci už o pár dní oslávime príchod roku 2018, existujú krajiny, ktoré tento rok oslávili už pred tisíckami rokov, ale aj krajiny, ktoré sa k nemu ešte ani zďaleka nepriblížili.

Položíme vám jednoduchú otázku – aký je aktuálne rok? Čo je to za banálnu otázku, poviete si. Ako sa však ďalej dočítate, odpoveď vôbec nie je taká prostá a jednoznačná, ako sa na prvý dojem môže zdať. Aby sa ľudia v minulosti vedeli zorientovať v čase, naplánovať si budúce aktivity, zaznamenať významné udalosti alebo určiť obdobie sucha či dažďov, vytvorili kalendár.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tento mimoriadne užitočný pomocník má však už z princípu jeden závažný nedostatok – veličina, ktorú meria, sa totiž odmerať vlastne vôbec nedá. Ako totiž určíte jeho začiatok, koľko dní má mať jeden týždeň alebo koľko mesiacov vtesnáte do jedného roku? A koľko má vlastne trvať jeden rok? Pri odpovedaní na tieto nejednoznačné otázky preto museli ľudia v rôznych častiach sveta poriadne popustiť uzdu fantázii, čo sa samozrejme odzrkadlilo aj na veľkej rôznorodosti pravidiel „počítania“ času. Veď posúďte sami.

Na Slovensku onedlho privítame rok 2018

Night Bridge

Naše „cestovanie v čase“ začíname môžno nie príliš originálne, no je nevyhnutné, aby sme si definovali východiskový bod, podľa ktorého sa budeme ďalej orientovať. Kalendár, ktorým sa okrem nás riadi aj väčšina krajín sveta, sa nazýva Gregoriánsky. Vytvoril ho už v roku 1582 pápež Gregor XIII, aby ním nahradil dovtedy používaný Juliánsky kalendár a postupom času sa rozšíril do mnohých krajín. Podľa neho dnes všetci vieme, že 1. januára začne rok 2018.

V Thajsku onedlho privítajú rok 2561

Thailand

Ak berieme čas podľa Gregoriánskeho kalendára ako orientačný, v takom prípade budú mať onedlho v Thajsku rok 2561. Prečo? V Thajsku sa totiž meria čas na základe Budhistického lunárneho kalendára, ktorý má svoj začiatok v momente, kedy Budha dosiahol nirvánu. Takýto kalendár majú aj ľudia na Srí Lanke, v Kambodži, Laose alebo Mjanmarsku. Samozrejme, v krajine je z praktického hľadiska používaný aj Gregoriánsky kalendár, ktorý uľahčuje život nielen turistom a úradníkom, ale aj bežným ľuďom. A vám sa tak pri návšteve Thajska určite neprihodí otrava jedlom, ktoré malo mať podla etikety záruku ešte minimálne 560 rokov.

V Etiópii onedlho privítajú rok 2011

Borena Girls

Etiópsky kalendár je, ako ste si už zrejme spočítali, o 8 rokov pozadu za „normálnym“ kalendárom. Okrem toho má v Etiópii jeden rok až 13 mesiacov, kedy k tradičným 12 mesiacom pridali ešte jeden, mimoriadne krátky mesiac, ktorý trvá iba 5 dní. A aby tých podivností nebolo dosť, nový deň sa tu nezačína polnocou, ale až svitaním. Etiópsky kalendár je založený na antickom kalendári, ktorý používali už ľudia v starej Alexandrii.

V Izraeli onedlho privítajú rok 5778

Israel .

Tak tomu hovoríme cesta do budúcnosti! V súčinnosti s Gregoriánskym kalendárom, je v Izraeli oficiálne používaný aj takýto „futuristický“ Hebrejský kalendár, podľa ktorého sú určované všetky sviatky, narodeniny, významné udalosti a tak podobne. Nový mesiac sa začína vždy, keď je ten skutočný Mesiac vo fáze nov. Navyše, prvý deň nového roku môže byť iba pondelok, utorok, štvrtok alebo sobota. Aby takýto systém mohol fungovať, všetky predchádzajúce roky sú predĺžené o jeden celý deň, čím sa zaistilo, aby nový rok nikdy nepripadol na iný deň. Hebrejský kalendár čerpá svoju chronológiu od úplne prvého mesačného novu, ktorý sa údajne uskutočnil 7. októbra 3761 pred naším letopočtom o 17. hodine a 240. čiastke. Podľa Hebrejského kalendára sa totiž 1 hodina skladá z 1080 častí a každá z nich trvá 76 momentov.

V Pakistane onedlho privítajú rok 1439

Pakistan

V niektorých moslimských krajinách, ako je napríklad Pakistan, je za oficiálny kalendár považovaný Islamský kalendár. Ten počíta svoje dni od obdobia zvaného Hirdža, teda obdobia, kedy prorok Mohamed a prví moslimovia emigrovali do Mediny (rok 622). Podobne ako podľa Etiópskeho kalendára, sa aj tu začína deň až východom Slnka. Jeden rok tu trvá o 10-11 dní menej ako u nás a jednotlivé mesiace sa striedajú iba v závislosti na ročnom období, čiže na poveternostných podmienkach. Inými slovami – letný mesiac sa začína až vtedy, keď sa oteplí.

V Iráne onedlho privítajú rok 1397

Iran

V Iráne a Afganistane je za oficiálny kalendár označovaný Perzský kalendár, inak nazývaný tiež ako Slnečný kalendár Hijri. Tento astronomický kalendár bol vytvorený skupinou astronómov a básnikom Omarom Khayyamom. Tento kalendár sa začína v tom istom období ako Islamský kalendár, čiže v období Hirja, no na rozdiel od neho sa mesiace nestriedajú v závislosti od počasia, ale na základe takzvaného solárneho roku, vďaka čomu majú všetky mesiace presne stanovené trvanie a zaradenie do ročného obdobia. Týždeň sa začína vždy v sobotu a končí v piatok, čo je tiež jediný voľný deň v týždni.

V Indii onedlho privítajú rok 1939

India.

Nie je tomu až tak dávno, kedy konečne vznikol jednotný Indický kalendár. Konkrétne sa písal rok 1957. Tento kalendár má základ v antickom chronologickom systéme z obdobia Saka, ktorý je okrem Indie rozšírený aj v Kambodži. Ani to však neprinútilo niektoré indické kmene, aby sa vzdali svojich vlastných, neoficiálnych kalendárov. Pri cestovaní Indiou sa tak môžete ocitnúť v oblasti, kde počítajú roky od úmrtia Boha Krišnu (3102 pred našim letopočtom), od zasadnutia legendárneho indického kráľa Vikrama na trón (rok 57), alebo od úmrtia Budhu (543 pred našim letopočtom).

V Japonsku onedlho privítajú rok 30

Kyoto, Japan

Okrem tradičného kalendára, ktorý sa začína narodením Krista, v Japonsku koexistuje aj ďalší, takzvaný tradičný kalendár, ktorý sa vždy riadi vládou japonských cisárov. Každý cisár má navyše právo pomenovať éru svojho panovania. Napríklad, od roku 1989 bola v Japonsku éra „mieru a pokoja“, ktorá trvala presne 64 rokov a bola spojená s vládou cisára Akihito. O tom, že v Japonsku berú svoje tradície naozaj vážne, svedčí aj fakt, že na oficiálnych dokumentoch sa vždy uvádzajú dva dátumy – jeden podľa Gregoriánskeho kalendára a ďalší podľa trvania aktuálnej éry.

V Číne onedlho privítajú rok 4716

Suzhou, China

Čínsky kalendár je používaný tiež v Kambodži, Mongolsku, Vietname a niektorých ďalších ázijských krajinách. Jeho začiatok by ste našli v období, kedy čínsky cisár Huangdi započal svoju vládu, teda v roku 2637 pred našim letopočtom. A čím je Čínsky kalendár taký výnimočný? Najmä tým, že je založený na obehoch planéty Jupiter okolo Slnka. Za 60 rokov spraví Jupiter 5 otočiek okolo Slnka, čo symbolizuje známych 5 elementov Čínskeho kalendára. Jedna otočka Jupiteru okolo Slnka trvá 12 rokov, čo znamená, že presne toľko v Číne trvá aj jeden rok. Tie dostali názvy podľa zvierat a iba pre zaujímavosť, rok 2018 bude rokom psa.

V Severnej Kórei onedlho privítajú rok 107

North Korea — Pyongyang, Arirang (Mass Games)

Od 8. júla 1997 sa v Severnej Kórei začal používať nový kalendár Juche. Začína sa v roku 1912, ktorý je rokom narodenia panovníka Kim Il-sunga, zakladateľa Severnej Kórei a večného prezidenta krajiny. Navyše, rok jeho narodenia je rokom 1, čo znamená, že v tomto kalendári nie je rok 0. Pri písaní dátumu v oficiálnych dokumentov sú používané obe varianty, dátum podľa kalendára Juche aj podľa Gregoriánskeho kalendára.

Pozri aj: Stopy krvi na vlajke Rakúska či Himaláje na vlajke Nepálu. 10+ najzaujímavejších štátnych vlajok, ktorých význam vás skutočne uchváti

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články