Foto: Unsplash.com

Severské krajiny nezaznamenali žiadne úmrtie spôsobené novým koronavírusom.

Ten spôsobil v Škandinávii zatiaľ len „nudu na umretie“, ako v stredu napísala agentúra AFP. Napríklad Švéd Viktor Andersson – keďže aj jemu testami zistili koronavírus, je v karanténe v dome svojich rodičov a čas zabíja sledovaním filmov. Tak ako ostatní obyvatelia severských krajín, približuje francúzska tlačová agentúra.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ani škandinávskym štátom s približne 1000 zaznamenanými prípadmi nákazy sa nevyhla epidémia, ktorá spôsobila vo svete uzavretie celých veľkomiest a krajín. Zvýšila aj obavy z ekonomickej recesie a vyvolala na finančných trhoch nervozitu.

Foto: Unsplash.com

Do stredy rána si infekčné ochorenie vyžiadalo vyše 4250 ľudských životov z vyše 117.000 prípadov zistených vo svete, pričom najhoršie sú postihnuté Čína, Taliansko, Južná Kórea, Irán a Francúzsko.

Avšak v severských krajinách – Dánsku, Fínsku, na Islande, v Nórsku a vo Švédsku – zatiaľ nehlásili žiadne úmrtie, hoci tento vírus je označovaný za smrteľnejší než sezónna chrípka, ktorá si v regióne každý rok vyžiada stovky obetí.

Väčšina ľudí nakazených koronavírusom je zdravá ako repa

Veľká väčšina ľudí od Reykjavíku až po Helsinki, nakazených koronavírusom tak ako spomínaný Švéd Viktor, je zdravá ako repa a iba čakajú doma, kým už nebudú nákazliví a budú sa môcť vrátiť k bežnému životu.

Foto: Unsplash.com

„Nemám opúšťať dom, okrem prechádzok v blízkom okolí, kde sa však nemám približovať k ľuďom,“ vysvetlil 22-ročný Viktor pre agentúru AFP.

Viktor je hokejový hráč tretej ligy a zdržiava sa v dome svojich rodičov v meste Karlstad na západe Švédska – a to dovtedy, kým nebude mať dva po sebe nasledujúce testy negatívne. Mladík si myslí, že vírusom sa infikoval na letisku koncom februára počas výletu s kamarátmi do holandského Amsterdamu.

„Veľa času trávim pozeraním filmov. Myslím si, že som už videl každý jeden film o Jamesovi Bondovi. Veľa hrám karty s rodičmi. Jednoducho si človek musí nájsť niečo, čím sa zamestná,“ dodal.

Zo 76 prípadov nákazy zistených na Islande si žiaden nevyžiadal hospitalizáciu. V Nórsku prijali do nemocnice iba hŕstku z 277 prípadov tejto infekcie.

Sčasti je to vďaka viacerým sociologickým a demografickým faktorom, tvrdia odborníci.

Severania sú viac odolní

Severské obyvateľstvo „je vo všeobecnosti zdravé a zaočkované proti chorobám, je tam verejné zdravotníctvo prístupné každému, nie veľa fajčiarov ani veľké priemyselné znečistenie ovzdušia“, vysvetlil profesor lekárskej mikrobiológie na Univerzite v Tromsö v severnom Nórsku Öystein Olsvik.

Foto: Unsplash.com

„Škandinávska populácia je všeobecne menej náchylná na tento druh ochorenia, ktoré sa môže vyvinúť v husto zaľudnených oblastiach Číny,“ dodal profesor.

Epidémia je zároveň v tomto regióne v prvých štádiách, zatiaľ postihla iba špecifickú kategóriu obyvateľov.

Väčšinou sa nakazili na lyžovačkách

Väčšina Škandinávcov, ktorí mali pozitívne testy, je pomerne zdravá a mladá – ich priemerný vek v Nórsku je 44 rokov. A nakazili sa počas nedávnych lyžovačiek v Taliansku a Rakúsku alebo mali úzky kontakt s tamojšími infikovanými ľuďmi.

Foto: Unsplash.com

Navyše, starší ľudia v Škandinávii sú vo všeobecnosti v dobrom zdravotnom stave. Zúčastňujú sa na lyžiarskych pretekoch alebo bicyklujú z Osla do Trondheimu, poznamenal profesor Olsvik.