Foto: SITA/AP

Bezpečnostné a preventívne opatrenia sú mimoriadne dôležité. Účinnou zbraňou v boji s epidémiou je však aj testovanie.

Zdá sa, že v Číne je epidémia nového koronavírusu postupne na ústupe. Za posledných 10 dní tam pribudlo len vyše 1 000 nových prípadov. Najrýchlejšie sa epidémia šíri v Taliansku, ktoré sa stalo po Číne najviac zasiahnutou krajinou sveta.

Článok pokračuje pod videom ↓

Situácia sa po približne dvoch týždňoch aspoň na malý moment upokojila aj v Južnej Kórey, ktorá je aktuálne spolu s Talianskom a Iránom najväčším regionálnym ohniskom nákazy. Kórejské úrady dnes hlásili 242 nových prípadov, v pondelok pritom pribudlo len 131 pozitívnych pacientov, najmenej za posledné týždne. Opačná situácia je na Apeninskom polostrove. Talianske úrady včera ohlásili ďalších 168 úmrtí, celkovo tak v krajine ochoreniu Covid-19 podľahlo už 631 ľudí.

Južná Kórea: Poraziť vírus dokážete testovaním

V súvislosti so šírením epidémie prijala snáď každá krajina Európy osobité bezpečnostné a preventívne opatrenia. Výnimkou nie je ani Slovensko, ktoré po prvých prípadoch, ktoré sa objavili koncom minulého týždňa, urobilo v tomto smere hneď niekoľko jednoznačných rozhodnutí a opatrení. Južná Kórea, ktorá podľa vyhlásenia ministra zdravotníctva Park Nung-hua pre CNN verí, že vrchol epidémie má už za sebou, však úspech v zastavení rozmachu epidémie vidí vo veľkom počte testov pacientov podozrivých z nákazy koronavírusom.

„Zvyšovanie možností testovania je veľmi dôležité, keď dokážete identifikovať, kto je nakazený, dokážete vírus poraziť,“ povedal Park pre CNN. Južná Kórea doposiaľ otestovala na koronavírus viac ako 210-tisíc obyvateľov, po Číne ide vôbec o najväčší počet testov. V krajine tak na 1 milión obyvateľov urobili v priemere viac ako 4000 testov na koronavírus.

Foto: SITA/AP

Taliansko otestovalo 60-tisíc ľudí

Rovnakú teóriu ako v Južnej Kórey však nepresadzujú všade vo svete. Napríklad v Spojených štátoch amerických do pondelka otestovali viac ako 8 500 ľudí, čo predstavuje približne 26 testov na milión obyvateľov. Počet nakazených je pritom v USA podľa najnovších údajov ôsmy najvyšší vo svete s viac ako 1 030 pozitívnymi prípadmi.

Veľký počet testov urobili aj v Taliansku, kde je už niekoľko dní mimoriadne vážna situácia. Talianske úrady otestovali už viac ako 60 000 ľudí, čo je približne 1 000 testov na 1 milión obyvateľov krajiny. Veľkým problémom Talianska je vysoká úmrtnosť pacientov, ochoreniu Covid-19 podľahlo už viac ako 600 ľudí. Jedným z dôvodov môže byť demografia a vysoký priemerný vek obyvateľstva krajiny. Podľa doposiaľ vykonaných výskumov totiž ochorenie Covid-19 znášajú najhoršie pacienti nad 65 rokov.

Foto: SITA/AP

V Rakúsku viac ako 5 300, na Slovensku 590

Zo susedných krajín hlási najviac chorých Rakúsko, kde sa ako pozitívne ukázali testy u viac ako 200 ľudí. Úrady pritom urobili viac ako 5 360 testov, teda takmer 600 na 1 milión obyvateľov. V Českej republike urobili na 1 milión ľudí viac ako 125 testov, pozitívnych bolo zatiaľ 64. Viac ako 530 testov urobilo Maďarsko, krajina má pritom viac ako 9,7 miliónov obyvateľov (teda zatiaľ približne 54 testov na 1 milión obyvateľov).

Foto: SITA/AP

Na Slovensku zatiaľ úrady urobili 590 testov na ochorenie Covid-19. Po včerajšom vyhlásení krízového štábu stále platí, že sedem z nich bolo pozitívnych, zvyšných 583 negatívnych. Na 1 miliónov Slovákov tak v priemere zatiaľ vychádza 108 testov. Testy sa zatiaľ vyhodnocujú len v Bratislave, Úrad verejného zdravotníctva od dnes spúšťa aj diagnostické centrá v Banskej Bystrici a v Košiciach.

Uložiť článok

Najnovšie články