Ilustračná foto: TASR - Radovan Stoklasa / Unsplash

Vedeli ste, že existuje dávka v nezamestnanosti po návrate zo zahraničia?

Sociálna poisťovňa poskytuje viacero príspevkov, a o niektorých ste možno ani len netušili a máte na ne nárok. Preto vám predstavíme takzvanú dávku v nezamestnanosti po návrate zo zahraničia, pozrite sa, kto ju môže získať a či sa náhodou netýka aj vás. 

Ako už avizuje názov tejto dávky, týka sa nezamestnaných osôb, ktoré sa vrátili zo zahraničia. Konkrétne z členských krajín Európskej únie vrátane Nórska, Lichtenštajnska, Islandu a Švajčiarska, vysvetľuje Sociálna poisťovňa na svojom webe.

Ak ju chcete získať, musíte spĺňať aj podmienky na priznanie dávky v nezamestnanosti v štáte vášho posledného zamestnania.

Foto: Unsplash

Ak ju chcete získať, myslite na to ešte pred odchodom zo zahraničia

V prípade, že ste sa stali nezamestnanou osobou po ukončení zamestnania na území iného členského štátu EÚ, nárok na dávku v nezamestnanosti si uplatnite prioritne v danom štáte, teda v štáte vášho posledného zamestnania, odporúča Sociálna poisťovňa. Prečo?

Bude to pre vás rýchlejšie a pohodlnejšie. A ak sa vám dávka prizná, môžete si ju preniesť aj na Slovensko.

Portál Podnikajte vysvetľuje, že osoba, ktorá pracovala v zahraničí, musí vydokladovať obdobia poistenia v zahraničí a preverujú sa aj jej rodinné či spoločenské väzby na Slovensku.

O dávku by ste teda mali najskôr požiadať v zahraničí, ešte pred návratom na Slovensko. Ak si ju chcete následne exportovať k nám, musíte splniť ďalšie podmienky. Jej výška závisí od podmienok štátu, ktorý dávku priznal.

Viac informácií o dávke v nezamestnanosti po návrate zo zahraničia nájdete na webe Sociálnej poisťovne.

Najnovšie články