Schvaľovaním stanovísk Slovenskej republiky k návrhom právne záväzných aktov Európskych spoločenstiev a Európskej únie, o ktorých sa rozhoduje na úrovni zástupcov vlád, je poverený Výbor Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti.
S odvolaním sa na znenie Ústavného zákona o spolupráci NR SR a vlády SR v záležitostiach EÚ na to upozornilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Reagovalo tak na poslankyňu SaS Vladimíru Marcinkovú, ktorá tvrdí, že na základe opozičného návrhu uznesenia je v súčasnosti vláda viazaná podporovať protiruské sankcie.
Marcinková tvrdí, že uznesenie zaväzuje vládu
Marcinková argumentuje tým, že pred dvomi týždňami takýto návrh uznesenia, podporený pätinou poslancov, do parlamentu podala. Na sociálnej sieti uviedla, že sa takýto návrh stane pre vládu záväzným aj v prípade, že sa k nemu v parlamente dva týždne neprijme žiadna zmena, respektíve sa neprijme novšie uznesenie.
„Áno, aj minister zahraničných vecí, aj samotný premiér sa ním na rokovaniach na európskej úrovni majú riadiť a hlasovať podľa neho,“ poznamenala .Rezort diplomacie však oponuje, že oprávnenie, ktoré vyplýva pätine poslancov podľa ústavného zákona sa týka stanovísk „k ďalším záležitostiam EÚ“.
Slovensko žiada odklad schválenia 18. sankčného balíka
„Možno ho teda uplatňovať iba vo vzťahu k stanoviskám, ktoré sa netýkajú návrhov právne záväzných aktov a iných aktov Európskych spoločenstiev a Európskej únie,“ uviedlo pre TASR MZVEZ.
Dodáva, že v súvislosti s návrhom 18. sankčného balíka EÚ voči Ruskej federácii pokračuje SR v konštruktívnej komunikácii s Európskou komisiou založenej na obhajovaní národnoštátnych záujmov SR. „Trváme na odklade jeho schválenia dovtedy, kým sa nenájde uspokojivé riešenie negatívnych dopadov na Slovensko spojených s predloženou legislatívou REPowerEU. Z tohto dôvodu SR zotrváva na svojej pozícii, pokiaľ ide o 18. sankčný balík,“ uviedol rezort diplomacie.
Nahlásiť chybu v článku