Foto: Julian Herzog, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons / SITA/AP (fotografia vľavo je ilustračná)

Letecké nešťastie, ktoré pripravilo o život 260 ľudí, mohlo byť sabotážou.

Katastrofa, pri ktorej sa zrútil Boeing 787 Dreamliner spoločnosti Air India a zahynulo 260 ľudí, možno nebola len tragickou náhodou. Indické úrady pripustili, že jednou z vyšetrovacích verzií je aj zámerný čin.

Vyšetrovanie prebieha vo viacerých líniách a momentálne sa analyzujú údaje z čiernych skriniek. O prípade informujú viaceré zahraničné médiá, medzi nimi The Mirror a The Independent.

India priznáva možnosť sabotáže. Kľúčové budú dáta z čiernych skriniek

Ako uviedol minister pre civilné letectvo Murlidhar Mohol, vyšetrovanie vedie Úrad pre vyšetrovanie leteckých nehôd (AAIB), ktorý preveruje viaceré verzie. „Je posudzované zo všetkých uhlov pohľadu, vrátane možnej sabotáže,“ citoval ministra denník The Mirror.

O možnosti sabotáže sa špekulovalo už krátko po nehode. Indická vláda teraz prvýkrát verejne pripustila, že práve tento scenár mohol byť príčinou havárie. Vo štvrtok začali vyšetrovatelia analyzovať záznamy z čiernych skriniek, ktoré by mohli objasniť, čo sa presne stalo. Vyšetrovanie však podľa The Independent môže trvať ešte niekoľko mesiacov.

Na palube bolo 242 ľudí, prežil len jeden

Tragédia sa odohrala vo štvrtok 12. júna približne o 13.40 miestneho času v meste Ahmadábád. Boeing smeroval z Indie do Londýna a na palube sa nachádzalo 242 ľudí.

Foto: X – @aviationbrk

Krátko po štarte posádka vyslala núdzový signál „Mayday“, ďalší kontakt s vežou však už nenastal. Lietadlo sa následne zrútilo na obývanú oblasť. O život prišlo 241 cestujúcich a 19 ľudí na zemi. Jediným preživším bol britský občan Vishwash Kumar Ramesh.

Do vyšetrovania sa zapojili aj americké úrady

Cieľom vyšetrovania je presne zrekonštruovať sled udalostí, ktoré viedli k tragédii, a zároveň identifikovať rizikové faktory, ktoré k nej prispeli. „Cieľom je zvýšiť bezpečnosť letectva a zabrániť, aby sa niečo podobné zopakovalo,“ uviedlo indické ministerstvo podľa The Mirror. Na vyšetrovaní sa podieľa aj Národná rada pre bezpečnosť dopravy USA (NTSB).

Uložiť článok

Najnovšie články