Pápež Lev XIV. v homílii počas svojej inauguračnej omše na Námestí svätého Petra vo Vatikáne v nedeľu poukázal na to, že v súčasnej dobe je vo svete priveľa rozdelenia, a podľa vlastných slov si želá zjednotenú cirkev, ktorá bude kvasom pre svet, informuje TASR.
„V našej dobe stále vidíme priveľa rozdelenia, priveľa rán spôsobených nenávisťou, násilím, strachom z inakosti, ale aj hospodársky systém, ktorý vykorisťuje zdroje Zeme a vytláča na okraj tých najchudobnejších,“ povedal v homílii.
Spomienka na predchodcu a výzvy dneška
Odvolal sa na pápeža Leva XIII., ktorý viedol cirkev pred viac než storočím a encyklikou Rerum novarum o robotníckej otázke vyložil sociálnu náuku cirkvi. Z encykliky súčasný pontifex citoval slová o láske ako kľúčovom posolstve evanjelia: „Ak by vo svete prevládla, či by hneď neustal každý rozpor a nevrátil sa pokoj?“
Nový pápež v krátkosti vzdal hold svojmu predchodcovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok. Následne uviedol, že kardináli sa v konkláve na začiatku mája zišli s tým, aby zvolili pápeža, ktorý bude schopný strážiť bohaté dedičstvo kresťanskej viery a zároveň hľadieť do budúcnosti, aby čelil otázkam, obavám a výzvam dnešného sveta.
„Bol som zvolený bez akejkoľvek zásluhy a teraz s bázňou a chvením prichádzam medzi vás ako brat, ktorý chce byť služobníkom vašej viery a vašej radosti, kráčajúc spolu s vami po cestách lásky Boha, pretože on chce, aby sme boli všetci zjednotení ako jedna rodina,“ povedal Lev XIV.
Výzva k otvorenosti a misijnému duchu
Vyzval na misijného ducha v cirkvi: „aby sme sa neuzatvárali v malých skupinkách a necítili sa nadradení svetu“. „Sme povolaní dávať Božiu lásku každému, aby sme dosiahli jednotu, ktorá neruší naše rozdiely, ale váži si osobnú históriu každého, ako aj spoločenskú a náboženskú kultúru všetkých národov,“ povedal a dodal na záver, že misionárska cirkev „musí otvárať svoje náručie svetu a ohlasovať Slovo“.
Pred homíliou a po evanjeliu, ktoré zaznelo v latinčine a gréčtine, prijal Lev XIV. pápežské insígnie – pálium a rybársky prsteň symbolizujúci službu apoštola Petra. Šesťdesiatdeväťročného Roberta Francisa Prevosta zvolili kardináli v konkláve za 267. pápeža rímskej cirkvi 8. mája. Prijal meno Lev XIV. Pápežom so všetkými právomocami sa stal ihneď, inauguračnú omšu, ktorou slávnostne začína svoj pontifikát, má desať dní po zvolení.
Slávnostný sprievod a obrad pri hrobe svätého Petra
Pápež Lev XIV. zostúpil spolu s patriarchami východných cirkví za zborového spevu „Tu es Petrus“ (Ty si Peter) k hrobu svätého Petra vo vatikánskej bazilike. V nedeľu predpoludním sa tým začala slávnostná inaugurácia nového rímskeho pontifika, informuje TASR.
Pápež na chvíľu zotrval v modlitbe pri hrobe apoštola Petra, ktorý potom okiadzal kadidlom. Následne sa v procesii sprevádzanej hymnom Laudes Regiae a litániami k všetkým svätým s osobitným akcentom na kanonizovaných pápežov vybral na Námestie svätého Petra, kde sa bude konať samotná inauguračná omša.
Význam insígnií: Pálium a rybársky prsteň
Lev XIV., vlastným menom Robert Francis Prevost, je pápežom už od okamihu svojho zvolenia 8. mája, inauguračná omša znamená slávnostný začiatok jeho pontifikátu. V minulosti išlo o korunovačnú omšu – posledným pápežom, ktorého korunovali pápežskou tiarou, bol Pavol VI. v roku 1963.
Po roku a pol však tiaru predal na charitatívne účely a odvtedy sa žiaden pápež nedal korunovať. Ján Pavol I. a Ján Pavol II. si tiaru ponechali vo svojom osobnom erbe, od Benedikta XVI. však pápeži používajú v erbe len mitru, na ktorej sú naznačené tri korunky z tiary. V erbe Vatikánu tiara ostala doteraz.
Nový pápež však počas omše prijme dva kľúčové znaky pontifikátu – pálium a rybársky prsteň. Ako vysvetľuje Vatican News, pálium je úzky pruh látky utkanej z vlny baránkov. Predstavuje obraz Dobrého pastiera, ktorý si pokladá stratenú ovcu na ramená. Pálium sa nosí cez ornát, položený cez ramená. Pálium nosia aj arcibiskupi-metropolitovia, avšak tí – na rozdiel od pápeža – iba na území svojej provincie.
Rybársky prsteň je pečatným prsteňom, predstavuje znamenie viery zverenej Petrovi, pôvodom rybárovi, ktorého Kristus povolal ako rybára ľudí a poveril úlohou posilňovať vo viere svojich bratov.
Symbolický obrad poslušnosti a tapiséria na portáli
Po prijatí týchto insígnií, ktoré sa koná po evanjeliu, nasleduje symbolický obrad poslušnosti, pri ktorom 12 zástupcov rôznych skupín cirkvi z celého sveta – od kardinálov po laikov – skladá pápežovi sľub poslušnosti. Potom nasleduje homília.
Omša sa koná na Námestí svätého Petra. Na hlavnom portáli baziliky visí tapiséria znázorňujúca Petrov zázračný rybolov, keď vytiahol sieť plnú rýb. Ide o kópiu flámskej tapisérie vytvorenej pre Sixtínsku kaplnku podľa návrhu Rafaela, teraz uloženej vo Vatikánskych múzeách. Pri oltári sa nachádza obraz Panny Márie Dobrej rady zo svätyne v Genazzane, ku ktorej má nový pápež osobitnú úctu.
Politickí hostia a medzinárodná účasť
Po omši pontifex pozdraví politických predstaviteľov, ktorí sa na omši zúčastnili. Slovensko reprezentuje prezident Peter Pellegrini. Za Spojené štáty pricestovali na pápežovu inauguráciu jeho krajania, viceprezident J. D. Vance a minister zahraničných vecí Marco Rubio, ktorí sú obaja katolíci.
Celkovo majú byť podľa agentúry AP na inaugurácii pápeža viac než dve desiatky hláv štátov vrátane peruánskej prezidentky Diny Boluarteovej. V Peru pôsobil Robert Prevost dlhé roky ako misionár a neskôr biskup, okrem občianstva USA má aj občianstvo tejto krajiny.
Na zozname účastníkov sú aj prezidenti dvoch krajín, ktoré sú účastníkmi vojny a Lev XIV. tieto štáty spomenul aj vo svojom prvom nedeľnom príhovore po modlitbe Regina Caeli („Raduj sa, nebies Kráľovná“) pred týždňom – prezident Izraela Jicchak Herzog a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.
Prítomní sú aj predstavitelia arabských krajín, napríklad vládca emirátu Rás al-Chajma, jedného zo siedmich autonómnych emirátov Spojených arabských emirátov, šejk Saúd bin Sakr al-Kásimí.
Nahlásiť chybu v článku