Foto: Bac Films / Netflix

Napriek tomu, že boli v niektorých krajinách zakázané, väčšinu z nich si my môžeme pozrieť stále.

Streamovací gigant Netflix oslávi tento rok už svoje 24. narodeniny. Vo svojej ponuke má bohaté množstvo filmov či seriálov, iba v niekoľkých prípadoch však musel vyhovieť príkazu k odstráneniu nejakého z nich. Pozreli sme sa na filmy, ktoré spôsobili škandál, pobúrili divákov alebo ich musel Netflix zmazať zo svojej knižnice v danej krajine. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Iba pred niekoľkými mesiacmi otriasla svetom aj slovenskými divákmi kontroverzia so snímkou, ktorá mala propagovať sexualizáciu detí. Film Cuties pripravil Netflix o milióny predplatiteľov a vyslúžili si obrovskú vlnu kritiky.

O pár mesiacov skôr to bol zas film o Ježišovi, ktorý zažíva homosexuálny styk. Vychádzali sme však aj z oficiálneho zoznamu, v ktorom Netflix uviedol, ktoré filmy musel v akých krajinách odstrániť z distribúcie a čo bolo dôvodom pobúrenia ľudí.

Prvé pokušenie Krista / The First Temptation of Christ (2019)

ČSFD: 45 %

IMDb: 4,6/10

V roku 2019 sa na Netflixe objavila brazílska „špecialita,“ ktorú jej tvorcovia poriadne prepískli. Navyše v predvianočnom čase. Tvorcovia, ktorými sú známy komici z YouTube kanálu Porta dos Fundos sa rozhodli vytvoriť príbeh o Ježišovi Kristovi, ktorý na svoje tridsiate narodeniny, teda presne na Štedrý deň, privedie domov svojho nového priateľa – muža.

Ježiš je v tomto filmovom spracovaní zobrazený ako homosexuál, ktorý je so svojím partnerom navyše sexuálne aktívny. Okamžite po uvedení sa na film strhla obrovská kritika a petíciu za jeho stiahnutie podpísalo dva a pol milióna divákov.

Keď bola podporená aj súdnym príkazom, Netflix dostal príkaz túto snímku zo svojej knižnice stiahnuť. V tom sa však ozvali ako opozitná strana a odvolávali sa na slobodu prejavu.

Kontroverznú snímku teda môžeme v našich končinách na streamovacej službe nájsť aj dnes. Netflix však vyhovel súdnemu nariadeniu Singapuru a v tejto krajine si film už nepozriete.

Cuties / Mignonnes (2020)

ČSFD: 46 %

IMDb: 3,1/10

Jedným z najnovších filmov, ktorý pobúril divákov na streamovacích službách, je francúzska dráma Cuties, kvôli ktorej ľudia vyzývali k zrušeniu platformy Netflix.

V hlavnej úlohe sledujeme jedenásťročné dievčatká, ktoré sa rozhodnú zapojiť do tanečnej súťaže. Jednou z nich je aj Amy, ktorá sa musí vzoprieť konzervatívnym rodinným tradíciám, aby sa sem dostala. Kvôli čomu vyvolala snímka taký rozruch?

Podľa niektorých divákov má film navádzať k zobrazovaniu pedofílie mladých dievčat a ukazovať ju v pozitívnom svetle. Pod odôvodnením, že šíri detskú pornografiu, prišiel kvôli nemu Netflix o viac ako 9 miliónov predplatiteľov.

Podľa Variety sa už deň po uvedení Cuties na Netflixe stal hashtag #CancelNetflix najpopulárnejším na Twitteri. Petícia na zrušenie Netflixu sa blíži k 700-tisíc podpísaných hlasov. Pravdou však je, že Netflix ani režisérka Cuties nechceli nikoho pobúriť.

Po škandále vydal Netflix vyhlásenie, v ktorom uviedol, že zámer Cuties bol úplne opačný. Mal upozorniť na sexualizáciu detí a nie propagovať pedofíliu. S týmto názorom sa však nezhodlo ani množstvo fanúšikov zo Slovenska a na filmovom portáli ČSFD získal žalostne nízke hodnotenia.

Aj keď nie úplne právom. Kritici sa zhodujú. že ide iba o jeho nepochopenie. Cuties si odniesol prestížne ocenenia z filmových festivalov Sundance a Berlinale. Nespôsobil teda zánik Netflixu, dokonca ho streamovacia služba ani nezmazala. Môžeme si ho pozrieť aj dnes, dokonca s českým dabingom. Ak vás téma snímky zaujala, pozrite si ju a posúďte sami.

Posledné pokušenie Krista / The Last Temptation of Christ (1988)

ČSFD: 83 %

IMDb: 7,5/10

Ďalším z filmov Netflixu, ktorým sa zaoberal súd má tiež náboženskú tematiku. V tomto prípade režisér Martin Scorsese vykreslil Ježisa Krista, ktorý má pochybnosti o sebe a odmieta robiť to, čomu je Bohom predurčený.

Už z tohto opisu je jasné, že množstvo veriacich môže snímka pobúriť. Možno až vzbudiť akési rúhanie sa. Dokonca ani keď sa Ježiš dostane na kríž, nie je presvedčený, že je to správne rozhodnutie a oprávnená obeta.

Na druhej strane Willem Dafoe prináša v úlohe Ježisa skvelý herecký výkon a celkovo je Posledné pokušenie Krista divákmi uznávaným a oceňovaným dielom. To však nezabránilo tomu, aby Netflix vyhovel žiadosti (rovnako ako v predchádzajúcom príklade) Singapurského súdu a snímku z ich knižnice odstránil.

Noc živých mŕtvych / Night of the Living Dead (1968)

ČSFD: 80 %

IMDb: 7,9/10

Ak patríte medzi fanúšikov klasických hororov, určite vám neuniklo meno George A. Romera, ktorý ovplyvnil celý žáner a dodnes je v mnohých filmoch citovaný alebo napodobňovaný. Práve Noc živých mŕtvych je povinnou jazdou pre každého, kto o sebe tvrdí, že je milovníkom hororov. V čom je však taký kontroverzný, že ho musel Netflix v Nemecku stiahnuť?

Siedmym hrdinom sa podarí ujsť do bezpečia pred živými mŕtvymi na farmu, kde sa môžu ukryť. Ako sa však ukáže, ani tu nie sú v bezpečí, práve naopak. Snímka je svojimi surovými scénami dosť drastická a to aj v porovnaní s dnešnými „horormi.“

Zaujímavosťou je, že Noc živých mŕtvych bol posledným filmom vôbec, ktorý bol určený pre všetkých, bez rozdielu vekových kategórií. Iba mesiac po jeho uvedení bol zavedený systém, ktorý rozdelil filmových divákov podľa veku, od ktorého ich môžu diváci sledovať. Veľmi dobre ho poznáme dodnes.

Snímka je práve kvôli explicitnému násiliu zakázaná v Nemecku a s tým súvisela aj žiadosť Nemeckej komisie, ktorá sa zaoberá ochranou mládeže, na jej stiahnutie z Netflixu. Napokon sa im to v roku 2017 podarilo dosiahnuť.

Olovená vesta / Full Metal Jacket (1987)

ČSFD: 86 %

IMDb: 8,3/10

Ďalším výborne hodnoteným a kvalitným filmom, ktorý sa dostal do tohto zoznamu je zasadený do vojnového prostredia. Stanley Kubrick ním reagoval konkrétne na vietnamskú vojnu.

Hlavným hrdinom Olovenej vesty je vojak s prezývkou Vtipálek. Kým ho v prvej časti sledujeme vo výcvikovom stredisku, druhá polovica filmu ho prenesie priamo na vietnamský front, kde sa aj on musí uchýliť k zabíjaniu.

Už z námetu sa dá vyčítať, ktorá krajina si neželala jeho distribúciu. Konkrétny dôvod však súvisel so zobrazením vietnamského revolucionára Ho Či Mina vo filme. V roku 2017 bol vo Vietname z Netflixu na žiadosť vietnamského úradu pre vysielanie odstránený.

Most / The Bridge (2006)

ČSFD: 62 %

IMDb: 7,2/10

Jedným z filmov, ku ktorému musel Netflix pristúpiť odstránením je aj dokumentárna snímka o známom moste Golden Gate v San Franciscu. Nezameriava sa jeho historickým významom, ani nerozoberá masový turizmus, ktorý je jeho súčasťou. Hlavnou témou dokumentu sú samovraždy, ktoré tu každoročne ukončujú životy desiatok ľudí.

Režisér Eric Steel vytvoril skutočne zaujímavú dokumentárnu snímku, ktorá sa snaží prísť na to, prečo sa ľudia rozhodnú skočiť z mostu Golden Gate a takýmto spôsobom ukončiť svoj život. Ukazuje aj výpovede ich rodín či priateľov ale aj psychiatrické posudky mŕtvych.

Tento fenomén samovrážd však rozrušil divákov na Novom Zélande a dokonca je tu film klasifikovaný ako nevhodný. Netflix teda základe žiadosti miestnej vlády snímku z ich distribúcie stiahol. V roku 2015 išlo vôbec o prvý prípad, kedy tento streamovací gigant vyhovel podobnej požiadavke o odstránení filmu z distribúcie.

Súťaž Cooking on High, dokument The Legend of 420 a seriál Disjointed

Singapur je krajina, ktorej žiadostiam o odstránenie filmov z distribúcie Netflix vyhovel v najväčšom počte. Okrem problémom kvôli náboženstvu si dávajú záležať, aby sa vo filmoch nepropagovali drogy, ktoré sú tu zakázané.

Do tejto kategórie sa zaradili aj táto trojica, v ktorej sa nachádza kulinárska šou s marihuanou v hlavných úlohách, dokument o vývoji marihuany alebo komediálny seriál o obchodovaní s marihuanou v podaní ženy, ktorá v tíme zamestnáva aj svojho syna.

Netflix v roku 2018 vyhovel miestnej vládnej agentúre Infocomm Media Development Authority a stiahol zo svojej singapurskej knižnice tieto tituly.

ČSFD, IMDb, mashable.com, variety.com
Uložiť článok

Najnovšie články