V USA prvýkrát zomrel človek po infikovaní podtypom vírusu vtáčej chrípky H5N1. Išlo o osobu vo veku nad 65 rokov, ktorá bola hospitalizovaná pre respiračné ochorenie a mala kontakt s voľne žijúcimi vtákmi, ako aj s vtákmi chovanými doma, uviedlo v pondelok bez ďalších podrobností ministerstvo zdravotníctva štátu Louisiana.
TASR o tom informuje s odvolaním sa na správu agentúry AFP. Úrady v Louisiane už v decembri informovali, že táto osoba je prvým pacientom v USA, ktorý je v kritickom stave po infikovaní vírusom vtáčej chrípky H5N1.
Najviac ohrozená skupina ľudí
Genetické sekvenovanie ukázalo, že vírus H5N1, ktorý infikoval tohto pacienta, sa líši od vírusu zisteného v chovoch dojníc a na hydinových farmách v USA. Napriek tomuto úmrtiu je podľa ministerstva hrozba nákazy vtáčou chrípkou pre bežnú populáciu malá.
Viac sú ohrození ľudia, ktorí prichádzajú do kontaktu s vtákmi, hydinou alebo kravami. Rezort dodal, že nebol zaznamenaný nijaký prenos tohto ochorenia z človeka na človeka.
Vírus H5N1 bol prvýkrát zistený v roku 1996, od roku 2020 sa však počet ohnísk medzi voľne žijúcimi vtákmi prudko zvýšil, pričom sa ním infikovali aj voľne žijúce cicavce. Odborníci sa obávajú, že cirkulácia vírusu u cicavcov by mohla viesť k mutáciám, ktoré uľahčia jeho šírenie medzi ľuďmi.
Navštívili sme mimoriadne významné miesto na Slovensku celkom zadarmo: Pravdepodobne ste o ňom nepočuli
Beáta Jurík z PS: Fico poslal Putinovi vianočný darček. V stanovisku Slovenska chýba zmienka o územnej celistvosti Ukrajiny
Navštívili sme tradičné dedinské vianočné trhy aj so zabíjačkou. Stretli sme známych z detstva a ochutnali špeciality
Analytička Lauková o energopomoci: Dostane ju človek, ktorému zvýšili plat, dôchodcovia môžu mať problém
Miška a Denis zo Sexuálnej výchovy: Klitoris je oveľa väčší, ako si ľudia myslia. Toto urobte po každom pohlavnom styku
Ešte ho ani neotvorili, už nahnevali vodičov: Za tunelom Višňové nastáva zmena, mnohí vodiči majú hlavu v smútku
Bola vysušená 5 rokov doma v garáži a jej rodina si to nevšimla: Záhada úmrtia mladej ženy vám nedá spávať
Už malý detail vie ušetriť desiatky eur, takto si nastavte radiátory. Odborníci upozorňujú, čo je doma najväčší problém
Patrí medzi najlacnejšie lyžiarske strediská v Európe: Najete sa tu už od 5,5 eura, cena skipasu vás prekvapí
S analytikom Potočárom sme sa rozprávali o energopomoci. Boli sme na magických trhoch, očarili nás ponukou aj cenami








Nahlásiť chybu v článku