Foto: seaice.alaska.edu

Začína obdobie, v ktorom na miestach v blízkosti polárnych kruhov nastáva polárna noc. Medzi prvé z nich patrí Utqiaġvik na Aljaške.

Najsevernejšie mesto USA sa v týchto dňoch rozlúčilo s poslednými slnečnými lúčmi. Utqiaġvik až do januára, teda viac ako celé dva mesiace, čakajú tmavé dni aj noci. Ak ste teda pravý nočný tvor, toto miesto by mohlo byť v tomto období pre vás ideálnou a vysnívanou destináciou. 

Obyvatelia mesta Utqiaġvik na Aljaške si v stredu mohli vychutnať posledný východ slnka. Naposledy v tomto roku tu slnko zapadlo o 13:30 a mesto sa zahalilo do tmy, ktorá potrvá takmer 66 dní. Pre lepšiu predstavivosť portál USA Today priniesol porovnanie, že behom toho času v Spojených štátoch vystrieda prezidenta Trumpa jeho novozvolený nasledovník Joe Biden a je vysoko pravdepodobné, že bude dostupná aj vakcína na koronavírus.

Obyvatelia mesta Utqiaġvik totiž teraz neuvidia východ slnka viac ako dva mesiace, podľa Národnej meteorologickej služby vo Fairbanks, presne až do 23. januára. Nejde o ojedinelý jav a podobná situácia nastane aj na ďalších miestach polárnej Ajlašky. Utqiaġvik však leží najsevernejšie a preto tu polárna noc nastáva najskôr.

Úplná tma nebude

Utqiaġvik, v minulosti nazývaný aj Barrow, momentálne zažíva polárnu noc. Jeho 4400 obyvateľov je už na ňu ale zvyknutých.

„Stáva sa to každý rok, ak žijete nad arktickým kruhom,“ hovorí meteorológ Judson Jones. Ako informovala CNN, tento jav sa na polárnych miestach vyskytuje každoročne, keďže súvisí s naklonením zemskej osy. Vďaka tomu nad obzorom nebude možné spozorovať slnečný disk.

Polárna noc nastáva vo vnútri polárnych kruhov. Čím viac sa blížime od polárnych kružníc k pólom, tým sa čas jej trvania predlžuje. Na geografických póloch trvá dokonca neprestajne polroka, kedy nasleduje polárny deň, ktorý ju vystrieda. „Od polovice novembra do konca januára, severne od arktického kruhu, slnko nevychádza. Príčinou je odklonenie Zeme od slnečného žiarenia, ktoré je v tomto období najväčšie,“ uvádza Weather.com.

Utqiaġvik ale nebude počas vyše dvoch mesiacov ponorený do úplnej tmy. Zažije totiž takzvaný civilný súmrak. Slnko totiž na Utqiaġvik bude dopadať, no vo veľmi malom množstve. Mierne osvetlenie teda obyvatelia zastihnú na šesť hodín. Koncom novembra však aj tie klesnú iba na tri hodiny.

Dni aj noci však nie sú neustále úplne tmavé. Počas každého dňa bude v určitých hodinách vidieť trochu svetla. Pravý východ a západ slnka si však miestni obyvatelia vychutnajú až na konci januára budúceho roka.

Mesto Utqiaġvik je domovom relatívne veľkej populácie domorodých obyvateľov a nachádza sa tu tiež niekoľko výskumných staníc. Po 66 temných dňoch plných tmy sa však títo obyvatelia môžu tešiť od mája na 80 dní, ktoré sa zas ponesú úplne bez západu slnka.

eu.usatoday.com, edition.cnn.com, thisisinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články