Foto: Unsplash

Nikde v Európe nenájdete takú prírodu, ako v Nórsku. A to je len jeden z dôvodov, prečo je táto krajina tak jedinečná.

Nórsko je jedným z najobľúbenejších štátov severnej Európy. Nie je síce dvakrát najlacnejšie, no výdavky, ktoré tu miniete vám niekoľkokrát vynahradia zážitky a spomienky, ktoré si z tejto krajiny odnesiete. Je to krajina s viac prírodnými krásami, ako ktorékoľvek iné miesto na našej planéte. A okrem toho má Nórsko ešte omnoho viac dôvodov, prečo by ste si zo všetkých krajín sveta mali ako najbližšiu cieľovú destináciu vybrať práve túto škandinávsku krajinu. Neveríte? Možno vás predsa len presvedčíme. 

Nórsko – zaujímavosti

Jedna z najšťastnejších krajín sveta

Náš zoznam dôvodov, prečo je Nórsko tou najlepšou voľbou pre cestovanie začneme zľahka. Je to totiž jedna z najšťastnejších krajín našej planéty. Tento údaj vychádza z prieskumu World Happiness Report z roku 2013. Nórsko vtedy obsadilo hneď druhú priečku. Síce nie je táto štatistika najnovšia, ale o koľko mohlo Nórsko za tých pár rokov “zosmutnieť”?

Foto: Pixabay

Bezpečnosť

Kriminalita v Nórsku je na veľmi nízkej úrovni. Počet vrážd a iných trestných činov je v porovnaní s Európou oveľa nižší. Šťastní ľudia jednoducho akoby nemali prečo páchať kriminálne činy a preto sa v tejto krajine nemusíte obávať toho, že sa stanete obeťou útoku či krádeže.

Alesund, Norway - Travel photography

Zákon “allemannsrett”

Allemannsrett znamená v doslovnom preklade “práva všetkých mužov”. Zákon sa samozrejme netýka len mužov, ale všetkých obyvateľov a návštevníkov Nórska. O čo vlastne ide? Je to voľnosť pohybu, slobodné právo pohybovať sa všade, kde sa vám len zachce. Stan si môžete rozložiť všade tam kde pôda nie je poľnohospodársky využívaná, alebo nie je súkromným majetkom. Navyše môžete lesné plody zbierať všade, kde sa vám zachce.

doralseter

Najfotogenickejšie miesta

V Nórsku nájdete aj jedny z najfotogenickejších miest nielen Európy, ale pokojne môžeme povedať, že aj celého sveta. Na tieto miesta sa ročne príde odfotiť ohromné množstvo turistov, a preto ak ste vášnivý cestovateľ, podobná fotografia by nemala chýbať ani vo vašom archíve. Prvým z nich je Trolltunga, skala vyčnievajúca nad hladinou jazera vo výške 700 metrov. Aby nebol porušený prekrásny prírodný výhľad a scenéria, nenájdete na skale žiadne zábradlia či reťaze. Ďalším podobným miestom je Kjeragbolten, balvan zakliesnený medzi dvomi “stenami”, ktorý je dostupný bez akéhokoľvek horolezeckého vybavenia.

Trolltunga Hike
Kjeragbolten , Norway

Najkrajší fjord – Geirangerfjord

Od roku 2005 súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Geirangerfjord je 15 km dlhý ľadovcový fjord, ktorý patrí k najnavštevovanejším fjordom v Nórsku a patrí medzi najkrajšie na svete. Plavba po fjorde ponúka prekrásne výhľady na divokú severskú krajinu a nezabudnuteľný zážitok pre každého, kto sa v severnej Európe nenarodil.

Geirangerfjord, Norway
Geirangerfjord, Norway

Pevnosť Fredrikstad

Pre tých, ktorí pred prírodnými krásami uprednostňujú radšej kultúrne pamiatky máme taktiež jeden vynikajúci tip. Je ním pevnosť Fredrikstad, ktorá je považovaná za najlepšie zachovalé opevnené stredoveké mesto v celej Škandinávii. Ak chcete spoznať pravú atmosféru historického Nórska, toto miesto by ste obísť určite nemali.

Foto: Wikimedia

Slnko o polnoci

Viete si predstaviť, že vám ešte aj o polnoci svieti nad hlavou Slnko? Ak ste doposiaľ neboli za polárnym kruhom, tak asi len veľmi ťažko. Aj keď Nórsko samozrejme nie je ani zďaleka jedinou krajinou na svete, kde môžete takýto úžasný prírodný úkaz zažiť, fakt, že je to možné tejto severskej krajine len pridáva na popularite. Uprostred leta môžete na severe Nórska zažiť tzv. polárny deň. Slnko vám teda bude nad hlavou žiariť celých 24 hodín a vy máte o to viac času objavovať všetky jeho krásy.

Lofoten Islands - Last night with midnight sun

Polárna žiara

Polárna žiara je ďalším lákadlom, ktoré ponúka mnoho krajín vrátane Nórska. Najideálnejším miestom na jej pozorovanie v Nórsku je súostrovie Lofoty. Polárnu žiaru môžete pozorovať každoročne počas polárnych nocí, kedy Slnko nad horizont nevychádza vôbec. Je to teda od  27. novembra do 15. januára. Keďže tu môžete zažiť celodennú temnotu, je jasné, že v lete si tu môžete dosýta užiť aj Polárne dni, ktoré sme spomínali v predchádzajúcom bode.

Full moon aurora borealis

Rodisko lyžovania

Ak ste vášnivým priaznivcom zimných športov, určite by ste aspoň raz v živote mali navštíviť ich rodisko. Nórsko je totiž celosvetovo považované za miesto, kde lyžovanie vzniklo. Slovo “ski” pochádza zo starej nórčiny a v doslovnom preklade znamená “rozdeliť kus dreva”. Navyše sa v Nórsku môžete lyžovať aj v teplých mesiacoch. Letné lyžiarske stredisko Stryn otvára totiž sezónu v polovici mája a uzatvára koncom augusta.

Skiing

“Krajina státisícov jazier”

Celý svet pozná ako “krajinu tisícich jazier” Fínsko. Áno, vo Fínsku skutočne nájdete až 60-tisíc prírodných jazier. Nórsko by sme však mohli nazvať “krajinou státisícov jazier”. Nachádza sa ich tu totiž viac ako 450-tisíc a Fínsko teda necháva ďaleko za sebou. Z tohto obrovského počtu sa v Nórsku nachádza aj najhlbšie jazero Európy a to Hornindalsvatnet, ktoré je hlboké 514 metrov.

Ak vás naše dôvody nepresvedčili máme pre vás ešte posledné šokujúce číslo. Nórsko má totiž až 240-tisíc ostrovov a takmer 103-tisíc kilometrov dlhé pobrežie. Môžete tu teda objavovať omnoho viac miest ako v ktorejkoľvek inej krajine sveta. 

Lake Oldevatnet

Ak máte chuť na pravú Nórsku expedíciu, nemusíte ani dlho čakať. Príležitosť máte už onedlho v Cestovateľskom Kine so skúsenou cestovateľkou Martinou Čamekovou.

V jej sprievode sa prejdeme z Osla cez oblasť fjordov až na ďaleký sever, od súostrovia Lofoty cez rozsiahle Laponsko až na Nordkapp a ruskú hranicu. Uvidíme najsevernejší bod kontinentálnej Európy, polnočné slnko, lov trojkilových kráľovských krabov v Barentsovom mori aj snehobiele pláže.

Cestovateľské kino: Nórsko (Martina Čameková)

9. január – KC Dunaj, Bratislava

Lístky sú dostupné na tomto odkaze.

interez.sk (L. Mužla)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )