Foto: Youtube/Vimeo

Mladému Slovákovi sa podaril nevšedný kinematografický úspech. Film študenta z Košíc je dokonca kvalifikovaný na Oscara.

Tento mladý študent filmu vytvoril zaujímavý dokument, ktorý zachytáva život na najchladnejšom obývanom mieste našej planéty. Vyslúžil si zaň viacero ocenení. Dokonca sa mu ako prvému Slovákovi podarila získať kvalifikácia na Oscara v kategórii krátkometrážneho dokumentárneho filmu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Dominik Bari z Košíc sa rozhodol filmu venovať naozaj naplno. Študuje kameru a strih na Medzinárodnej škole filmu a televízie v Paríži. Tento iba 24- ročnému študent už spolupracoval s viacerými produkčnými a reklamnými agentúrami na Slovensku, ale aj v Čechách, Francúzsku alebo USA. Okrem toho sa mu však podarilo vytvoriť unikátny a zaujímavý dokument.

View this post on Instagram

#director #shooting

A post shared by Dominik Bari (@filmarisss) on

Dominika zaujalo najchladnejšie miesto na Zemi, na ktorom je možný život. Dedina Ojmiakon na Sibíri je prezývaná aj pól chladu a teplota tu môže klesnúť až na mínus 71,2 stupňov Celzia. Krádež čiapky sa tu dokonca považuje za trestný čin. Doteraz o tomto mieste však neexistuje žiaden filmový dokument, tak sa Dominik rozhodol túto príležitosť využiť a stala sa námetom pre jeho dokumentárny film.

Natáčanie však nebolo jednoduché. Dominik si musel nájsť vlastný tím, ktorý sa výpravy zúčastní. Napokon strávili niekoľko dní natáčaním v náročných podmienkach. No podarilo sa im vystihnúť autenticitu života v ťažkých studených podmienkach. A ako to prebiehalo, si môžete pozrieť v tomto videu.

Dokument zachytáva priebeh jedného dňa dedinčanov od východu slnka až po západ. Hlavnou postavou je učiteľka chémie a biológie Vasilyeva Tamara Egorovna, ktorá hovorí o ich spôsobe života. Dozvieme sa napríklad aj to, že kedysi sa tu ľudia dožívali neuveriteľných 125 rokov.

Film si diváci budú môcť pozrieť pravdepodobne už koncom tohto roka. A nielen na Slovensku. Dominik sa snaží svoj unikátny dokument posunúť aj do zahraničných televízií po vyše desiatich krajinách sveta. Tomuto krátkometrážnemu dokumentu sa však už teraz podaril nevšedný úspech. Získal totiž viacero ocenení a bol zaradený do oficiálnych sekcií na filmových festivaloch v Los Angeles, Prahe, Ríme alebo Berlíne.

View this post on Instagram

#work #documentary

A post shared by Dominik Bari (@filmarisss) on

Dokonca dokument s názvom Ojmiakon: Príbeh najchladnejšieho obývaného miesta bol kvalifikovaný Americkou filmovou akadémiou na Oscara v kategórii krátky dokumentárny film. To sa považuje za neuveriteľný úspech. Ide totiž o prvý slovenský dokumentárny film v histórii, ktorému sa takýto úspech podaril.

Mladý študent sa snaží byť vo svojej profesii najlepší, o čom svedčia aj tieto obdivuhodné výsledky. Kým si budeme môcť tento dokument pozrieť, nalaďme sa naň aspoň týmto pútavým trailerom.

kosicednes.sk

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články