Foto: Jeffrey Bruno from New York City, United States, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Pápežov rybársky prsteň musí byť zničený.

Svet sa lúči s pápežom Františkom a čoskoro si zvolí nového pápeža. Súčasťou odchodu hlavy katolíckej cirkvi z tohto sveta, ale aj voľby novej, je mnoho rituálov. Jedným z nich je zničenie rybárskeho prsteňa.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Dostane ho každý nový pápež

Ako informuje CNN, tzv. rybársky prsteň, ktorého história siaha prinajmenšom do 13. storočia, patrí medzi najznámejšie predmety, ktoré dostane každý nový pápež. Pomenovanie nesie po svätom Petrovi, ktorý bol rybárom. Pápež František ho počas významných podujatí nosil celých 12 rokov.

Pobozkali ho tisícky veriacich, čo neraz vyvolávalo isté obavy týkajúce sa hygieny. S bozkávaním prsteňa práve preto údajne nebol stotožnený ani samotný pápež.

Ilustračná foto: SITA/AP

Po smrti pápeža musí byť prsteň zničený vo Vatikáne. Zvyčajne sa rozbije kladivom, niekedy sa však aj roztaví. Je to rituál s praktickým významom. Rybársky prsteň sa ničí, aby sa zabránilo posmrtnému falšovaniu listov alebo dekrétov. Robí sa tak už od roku 1521. Zničenie rybárskeho prsteňa je možné prirovnať k zmene prihlasovacích údajov k súkromným sociálnym sieťam človeka. Za zničenie prsteňa zodpovedá poverený vysoký predstaviteľ Vatikánu – kamerlengo a urobí tak v prítomnosti zboru kardinálov.

Falšovanie je už nepravdepodobné

Táto tradícia sa do dnešného dňa dodržiava aj napriek tomu, že oficiálne sa na pečatenie dokumentov začala v 19. storočí používať pečať. Navyše, keď sa Františkov predchodca Benedikt XVI. stal prvým pápežom po 60 rokoch, ktorý odstúpil, vznikla nová tradícia. Do povrchu prsteňa bol dlátom vyrytý hlboký kríž.

Foto: Kancelaria Prezydenta RP (GFDL 1.2 or GFDL 1.2), via Wikimedia Commons

Postupom času totiž bolo čoraz menej pravdepodobné, že prsteň sa niekto pokúsi použiť na falšovanie dokumentov a jeho likvidácia už v skutočnosti nie je nevyhnutná. Nie každý pápež ho nosil pravidelne. Benedikt XVI. sa rozhodol pre každodenné nosenie, zatiaľ čo pápež Ján Pavol II. často nosil alternatívny prsteň.

Pápež František bol skromný aj v tomto smere

Pápež František svoj rybársky prsteň nosil na oficiálne ceremónie. Bežne ale nosil jednoduchý strieborný prsteň ešte z čias, keď bol kardinálom. Podľa Vatikánu bol pápež František človekom, ktorý sa rád stretával s ľuďmi, objal ich, alebo im podal ruku, no netúžil po tom, aby pred ním kľačali a bozkali jeho prsteň.

Foto: Mondarte, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Navyše, každému novému pápežovi zvyčajne vyrobil nový prsteň zlatník. František však aj tu ukázal, že netúži po bohatstve a zvolil si „recyklovaný“ prsteň. Kedysi ho vlastnil sekretár Pavla VI., arcibiskup Pasquale Macchi, ktorý zomrel v roku 2006. Bol vyrobený z pozláteného striebra, nie z čistého zlata. Aký bude ďalší osud pápežovho prsteňa v tomto prípade, sa teda ešte uvidí.

Uložiť článok

Najnovšie články