Foto: Jaroslav Novák/Dné

Tak ako každý rok aj tento rok Galéria štúdiá Slovenského rozhlasu hostila účastníkov Pohoda Dňa_FM.

Začalo to rannými živými prenosmi z éteru rádia a pokračovalo večerným jednodňovým hudobným festivalom. Streda, 16.mája 2018, bola proste pohodová. Bohatý celodenný program odštartoval Ránom na eFeMku, kde to naživo odpálili „neohlásení“ Puding pani Elvisovej.

Foto: Jaroslav Novák / Puding pani Elvisovej na Pohoda dni_FM 2018

To prekvapilo aj samotného Miša Kaščáka, ktorý na to v rozhovore v priamom prenose reagoval: „My sme vás ešte neohlásili na Pohode?“. Ale nebojte sa. Puding uvidíte hrať na jednom z hlavných pódií a už je to teda oficiálne. Mišo tiež dostal otázku na telo. Neváhal však s odpoveďou. Moderátori sa ho pýtal, či neuvažoval o predaji Pohody. Či mu to niekto neponúkol. „Stalo sa to už mnohokrát a naposledy, nedávno, ale vždy som to odmietol a ani nad tým neuvažujem. Uvažoval by som len v tom prípade, ak by bola nejakým zásadným spôsobom ohrozená sloboda festivalu“. Podľa jeho slov byť súčasťou veľkých korporácií má svoje veľké výhody, ale aj značnú radu nevýhod. Festival ide vtedy hlavne po zisku.

Foto: Jaroslav Novák /Puding pani Elvisovej na Pohoda dni_FM 2018

Organizátori každoročne premýšľajú nad tým, ako dodržať „zákony“ letiska a zároveň dosiahnuť, aby atmosféra festivalu nebola ničím narušená. S obmedzeniami prichádzajú výzvy. Tento rok budú zas o niečo väčšie. Nedostali povolenie nasadiť kvety, ani slnečnice. Oni však ani na moment nezaváhali a prišli s novým nápadom. Návštevníkov festivalu vyzývajú, aby si priniesli na festival vlastné kvety v kvetináčoch a po skončení budú tak môcť odísť s iným kvetom ako prišli. Tak čo, prijímate výzvu? Nech žije letná Pohoda zaplnená kvetmi.

Foto: Jaroslav Novák/Premiéra filmu Pohoda 2017

Vyhovieť požiadavkám zo strany účinkujúcich býva tiež veľkou výzvou. Napríklad také jedlo. Organizátori sa priznali, že sa im stalo, že jeden nemenovaný interpret si objednal veľmi diétnu stravu, bez soli a keď prišiel na Pohodu, zavoňalo mu tam úplne nezdravé jedlo, do ktorého sa s veľkou chuťou pustil a to svoje odmietol. Pohoda každoročne robí špeciálne jedlá podľa požiadaviek umelcov, no môže sa pokojne stať, že potom v meste inkognito stretnete napríklad takú Björk, ako si pochutnáva na pečenom mäse s kyslou kapustou. Večerný program v dvoch menších štúdiách Slovenského rozhlasu sa niesol v znamení nemeckých hudobníkov. Pred ich vystúpeniami sme mali možnosť nazrieť do imaginárneho hudobného sveta zvuku klavíra a elektronických beatov pražského producenta Ondřeja Holého známeho ako Dné.

Foto: Jaroslav Novák/Dné

V Pena dní_FM hosťoval nemecký autor komixu Nick Cave: Mercy On Me, Reinhard Kleist. Pod moderátorskou taktovkou Geša sme sa dozvedeli, že komiks sa dostal na výslnie a je to médium, ktorému sa veľmi darí a obchodníci ich už neschovávajú do temných zadných kútov kníhkupectiev. Dávno už nie je len o super hrdinoch, ale rozoberá aj veľmi vážne témy a tým získava nové publikum. Najnovšia komiksová kniha Reinharda Kleista bola počas večera predstavená aj v slovenskom preklade. Debatu v prestávkach dopĺňali trnavskí divokí punkáči The Wilderness.

Foto: Jaroslav Novák/The Wilderness

Atmosféru v Galérii rozhlasu živo dopĺňali Funny Fellows a deti zabával kúzelník Talostan. Pomaly sme sa presunuli na ďalší z koncertov večera. V Štúdiu č. 2 začínali DŌMU. Kapela pricestovala z Lipska a priniesla svoj audiovizuálny dark ambient pre náročnejších poslucháčov, miestami na hrane výšky a sily zvukov. Milovníci temnej hudby s prvkami techna a netradičných projekcií si prišli na svoje.

Foto: Jaroslav Novák/Popo_FM

Záver večera patril nemeckej world muzikovej kapele Bukahara. Chalani začali spolu hrávať na ulici a do Bratislavy priniesli so sebou radosť, leto a nespútanú energiu. Ako na povel postavili celé štúdio zo stoličiek a v závere večera rozpútali nespútanú tanečnú žúrku. Ako spievajú v jednej so svojich skladieb „Nie, nie je odpoveď“ a ak ste si nestihli s nimi zatancovať napríklad v rytme prekvapivého reggae valčíku, či rýchlych balkánskych rytmov, nemôžete odmietnuť pozvanie na tohtoročný festival Pohoda 2018, kde okrem Bukahara uvidíte množstvo iných vystúpení. A nie proste nie je odpoveď!

Pozrite si fotoreport z Pohoda Deň_FM 2018:

Pozri aj: Pohoda oznámila nové mená. Na najväčšom festivale sa predstavia títo skvelí interpreti

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )