Foto: Public Domain

V Londýne sa aj po týždni od výbuchu dali čítať noviny o polnoci.

Pred 117 rokmi Zem zažila mimoriadne silný výbuch, ktorý sa dá prirovnať iba k testu najsilnejšej bomby, aká bola kedy otestovaná – sovietskej Cár bomby. 30. júna 1908 otriaslo zemou vo východnej časti Sibíri dovtedy nepredstaviteľne silná explózia. Tunguská udalosť sa označuje aj ako Tunguská záhada z toho dôvodu, že dodnes sa vlastne nevie, čo masívny výbuch spôsobilo. 

60 miliónov padnutých stromov

Neobývajúca časť sibírskej tajgy v Tunguskej oblasti zažila veľmi nezvyčajný úkaz. Ako informuje portál Britannica, 30. júna 1908 o 7:15 ráno tu došlo k obrovskému výbuchu. Ten mal silu asi ako 2 000 hirošimských bômb.

Foto: English: This is a hacked version of the public domain map Russia-CIA WFB Map.png.User:Bobby D. Bryant made the modifications and uploaded it under the GFDL on May 21, 2005., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

60 miliónov stromov na rozlohe väčšej ako 2 000 kilometrov štvorcových bolo zvalených a vyvrátených. Výbuch bolo počuť aj 1 000 kilometrov od miesta. Seizmografy prakticky po celej Zemi zachytili aktivitu a to dokonca aj dvakrát, keď tlaková vlna obletela Zem opätovne. Aj 300 kilometrov od epicentra výbuchu tlaková vlna rozbíjala okná. Jedna vec bola jasná – došlo k obrovskému výbuchu. Druhá vec však už jasná nebola – čo ho mohlo spôsobiť?

Foto: CYD, Public domain, via Wikimedia Commons

Odhaduje sa, že pri výbuchu sa dostalo do atmosféry asi 10 miliónov ton prachu či zeminy. To spôsobilo rozptyl svetla, vďaka čomu vznikol na mnohých miestach na Zemi nečakaný úkaz. V Londýne bolo údajne možné čítať noviny aj o polnoci.

Ako píše portál NASA, najpravdepodobnejším vysvetlením bol pád meteoritu. Keďže však neostal po výbuchu žiadny kráter, musel vybuchnúť ešte v atmosfére. Určovanie sily výbuchu je náročné, no podľa škôd sa odhaduje na silu 10 až 25, v niektorých prípadoch až na 50 megaton TNT. Tento údaj sa zhoduje s odhadovanou silou najničivejšej atómovej bomby, aká bola kedy otestovaná – Cár bomby.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články