Kedy sa začala stavať šikmá veža v Pise?

Foto: wikipedia

Šikmá veža v Pise je staršia, ako by sa mohlo zdať. Jedna z najnavštevovanejších talianskych pamiatok sa začala stavať ešte v roku 1173. Dokončená bola v roku 1372.

Kedy žila Kleopatra VII.?

Foto: wikipedia

Keď si do vyhľadávača zadáte meno "Kleopatra", zistíte, že nebola jediná ale bolo ich viac, napríklad Kleopatra I. či Kleopatra Thea. Tou najznámejšou Kleopatrou je však Kleopatra VII., manželka Ptolemaia XIV. a milenka Cézara a Marca Antonia. Kedy žila? Odhaduje sa, že žila medzi rokmi 51 až 30 pred Kristom, zomrela teda mladá, len 21 ročná.

V ktorých rokoch sa odohrávala prvá svetová vojna?

Foto: wikipedia

Druhá svetová vojna je v poslednom čase obľúbenou témou diskusií, filmov aj kníh. O prvej svetovej vojne sa však hovorí už pomenej. Prebiehala od 28. júla 1914 až do 11. novembra 1918.

V ktorom roku začala firma Alfreda Nobela predávať dynamit?

Foto: wikipedia

Alfred Bernhard Nobel bol jedným z najvýznamnejších vynálezcov 19. storočia. Okrem toho, že práve vďaka nemu sa ešte aj dnes udeľuje prestížne ocenenie sa úspechy dosiahnuté v rôznych oblastiach, ako napríklad v medicíne či literatúre, práve jeho spoločnosť Alfred Nobel & Co začala ako prvá v roku 1867 predávať výbušninu s názvom dynamit.

Od ktorého roku sa mohli v Československu na voľbách podieľať aj ženy?

Foto: wikipedia

V roku 1920 bola spísaná ústava Československa, ktorá ustanovila všeobecné volebné právo. To znamená, že od tohto roku mohli voliť všetci obyvatelia krajiny, bez ohľadu na to, akého boli pohlavia.

V ktorých rokoch žil Albert Einstein?

Foto: unsplash

Neexistuje hádam človek, ktorý by o Albertovi Einsteinovi aspoň nepočul. Vedec sa stal slávnym nielen vďaka svojmu intelektu, ale aj vďaka svojej povahe. O jeho živote vzniklo niekoľko filmov a kníh, ktoré hovoria, že Einstein sa narodil 14. marca v roku 1879 a zomrel 18. apríla v roku 1955 vo veku 76 rokov.

Kedy boli postavené pyramídy v egyptskej Gíze?

Foto: wikipedia

Presný počet pyramíd nachádzajúcich sa v Egypte nie je známy, odhaduje sa, že ich je vyše sto. Najznámejšie pyramídy sa však nachádzajú v Gíze a ročne ich navštívia tisícky turistov. Odhaduje sa, že sú staré približne 5 000 rokov.

Kedy začala výstavba Stonehenge?

Foto: wikipedia

Stonehenge je kamenná stavba, o ktorej historici tvrdia, že sú to najstaršie slnečné hodiny na svete a zároveň slúžila ako obradné miesto. Odhaduje sa, že výstavba začala okolo roku 3 100 pred Kristom.

V ktorom roku zomrel Adolf Hitler?

Foto: wikipedia

S menom Adolfa Hitlera sa spája funkcia nemeckého kancelára, diktátora a povesť mimoriadne krutého a chladnokrvného človeka. Zomrel 30. apríla v roku 1945 vo veku 56 rokov.

Kedy sa potopil Titanic?

Foto: wikipedia

Titanic bol ikonickým plavidlom spoločnosti White Star Line. Na vodu bol prvýkrát spustený 31. mája v roku 1911, žiaľ, dlho sa však neplavil. K zrážke s ľadovcom došlo len o rok neskôr, 15. apríla v roku 1912.

0
Uložiť článok
Komentovať