Foto: Profimedia

William Kemmler bol prvým človekom usmrteným v elektrickom kresle.

Trest smrti je mimoriadne kontroverzný akt uplatňovania spravodlivosti. Kým v mnohých štátoch je zakázaný, v USA má dlhodobú tradíciu. Kým v súčasnej dobe sa využívajú hlavne smrtiace injekcie, v minulosti sa uplatňovala najmä šibenica. Avšak s rozvojom elektriny sa začalo uvažovať aj s jej využitím pri vykonávaní trestu smrti.

V článku sa dozviete aj:

  • za čo bol odsúdený muž, ktorého popravili v elektrickom kresle;
  • prečo slávny Edison podporoval popravu elektrickým prúdom;
  • ako prebiehala poprava;
  • ako sa odsúdený trápil a ako museli dodať ďalší výboj;
  • čo sa deje pri poprave v elektrickom kresle.

William Kemmler

Tento muž a zločinec by azda nebol pre históriu ničím zaujímavým, ak by sa nestal prvou osobou, ktorá zasadla na elektrické kreslo smrti. Narodil sa vo Philadelphii rodičom prisťahovaným z Nemecka. Obidvaja boli alkoholici a aj ich smrť s alkoholom súvisela.

William sa stal podomovým predavačom v Buffale, avšak rovnako ako jeho rodičia, aj on bol ťažkým pijanom. 29. marca 1888 sa pohádal so svojou družkou, obvinil ju, že ho okradla a chce od neho s milencom ujsť. Následne odišiel z domu do stodoly, odtiaľ zobral sekeru a vrátil sa do domu, kde ju zavraždil. Potom išiel do susedovho domu a oznámil, čo práve vykonal.

Rýchly súd a vojna prúdov

Ešte v ten deň bol obvinený z vraždy a 10. mája 1888 bol odsúdený za vraždu prvého stupňa. Počiatkom tohto roku štát New York, kde bol Kemmler súdený, zaviedol popravu elektrickým kreslom ako vôbec prvý štát. Rozhodlo sa, že Kemmler bude popravený práve na elektrickom kresle, ktoré 7 rokov predtým vynašiel zubár Alfred Southwick.

Foto: Profimedia

Rozhodnutie vzbudilo veľkú vlnu záujmu, ale aj kritiky. Kemmler mal byť popravený na kresle poháňanom striedavým prúdom, ktorého široké používanie podporoval George Westinghouse. Naopak, Thomas Edison podporoval jednosmerný prúd, a tak mu rozhodnutie vyhovovalo, keďže poprava by demonštrovala nebezpečnosť striedavého prúdu, uvádza Murderpedia.

Westinghouse proti poprave bojoval, Kemmlerovi zabezpečil advokátov, ktorí argumentovali, že poprava v elektrickom kresle je nesmierne krutá. Nepomohlo to. Zamietnuté boli aj odvolania a dátum popravy bol stanovený na 6. august 1890.

Desivé divadlo

V deň popravy vstal Kemmler ráno o piatej hodine. Obliekol si košeľu, kravatu i oblek. Po raňajkách a modlitbe mu oholili hlavu. O 6:38 vstúpil do miestnosti určenej na popravu, kde už čakali policajti, ako aj prizerajúci sa. Kemmler sa pozrel na elektrické kreslo a povedal: „Páni, prajem vám veľa šťastia. Verím, že pôjdem na lepšie miesto a som pripravený tam odísť.

Ilustračný záber z roku 1898. Foto: Profimedia

Svedkovia uviedli, že Kemmler bol vyrovnaný s osudom, neplakal ani sa nevzpieral. Do obleku mu vyrezali otvor, cez ktorý pripojili druhý elektrický kábel. Následne sa posadil, dozorcovia ho ku kreslu pripútali, prekryli mu hlavu a umiestnili na ňu elektrickú platňu.

Unknown author / Public domain

Dozorca nariadil zapnúť kreslo a povedal: „Zbohom, William„. Do Kemmlera okamžite začala prúdiť elektrina z generátora nabitého na 1 000 voltov. Prúd prechádzal jeho telom 17 sekúnd. Po vypnutí ho prehlásili za mŕtveho, avšak svedkovia si všimli, že dýcha. Ošetrujúci lekár priskočil ku Kemmlerovi a potvrdil, že stále žije a údajne zvolal: „Zapnite opäť prúd, rýchlo„, uvádza Death penalty info,

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články