Foto: Interez.sk

Rusko útočilo na západnú časť Ukrajiny.

Poľsko v noci na stredu muselo aktivovať svoje letectvo z dôvodu, že Rusko spustilo masívny útok pri ich hraniciach. Na západnú časť Ukrajiny agresor zaútočil raketami s plochou dráhou letu a dronmi. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál tn.cz, o aktivovaní leteckej ochrany informovali ozbrojené sily na sociálnej sieti X a upozorňujú na zvýšenú hlučnosť kvôli zahájenej operácii poľských a spojeneckých lietadiel.

Poliaci tvrdia, že aktivovali všetky dôležité postupy k udržaniu bezpečnosti ich vzdušného priestoru a situáciu monitorujú.

Ruské útoky smerovali najmä na Kyjev, kde bola nariadená evakuácia obyvateľstva do krytov. Poplach trval niekoľko hodín a boli hlásené výbuchy. Podobný útok sa udial pred necelým týždňom.

Ukrajinská armáda  ale tvrdí, že zostrelila v noci na stredu všetkých 24 dronov, ktoré na jej územie vypustilo Rusko, a päť zo šiestich vypálených rakiet. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Ukrajinská armáda v stredu informovala, že Rusko v stredu skoro ráno útočilo aj na hlavné mesto Kyjev. Z ukrajinskej metropoly ani jej okolia bezprostredne nehlásili nijakých zranených ani materiálne škody, informovala ukrajinská armáda. Protivzdušná obrana údajne zničila všetky rakety aj drony, ktoré sa blížili k hlavnému mestu.

Jedného mŕtveho a troch zranených však v stredu skoro ráno hlásili v dôsledku ukrajinského ostreľovanie z mesta Šebekino v ruskej Belgorodskej oblasti, ktorá leží pri hraniciach s Ukrajinou.

Muž zomrel na mieste v dôsledku svojich poranení pred príchodom zdravotníkov,“ uviedol gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov. Dodal, že dvaja ľudia, ktorí pri útoku utrpeli zranenia, boli prevezení do nemocnice.

Podľa Gladkova Ukrajina Šebekino ostreľovala niekoľkými raketometmi a poškodených bolo šesť rodinných domov a 11 bytoviek.
Reuters upozorňuje, že informácie nebolo možné nezávisle overiť a Ukrajina sa bezprostredne nevyjadrila.

Rusko i Ukrajina popierajú útoky na civilné ciele. Kyjev pritom tvrdí, že jeho útoky na územie Ruska majú podkopať ruské vojnové snahy ničením vojenskej, energetickej a dopravnej infraštruktúry.

Uložiť článok

Najnovšie články