Ruské dronové útoky na severovýchode Ukrajiny v noci na utorok zabili najmenej troch ľudí vrátane osemročného chlapca, vyhlásili miestne úrady. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.
„Rusi okolo polnoci masívne zaútočili dronmi na dedinu Verchňa Syrovatka,“ vyhlásil veliteľ vojenskej správy Sumskej oblasti Oleg Grygorov. „Máme informácie o troch mŕtvych. Je medzi nimi aj osemročný chlapec,“ dodal. Pri útoku vraj navyše utrpeli zranenia ďalší traja ľudia.
Dronové útoky zasiahli aj Rusko
Počas noci dronmi útočili obe strany. Primátor Moskvy Sergej Sobjanin v utorok krátko po polnoci prostredníctvom platformy Telegram oznámil, že ruské protivzdušné systémy zostrelili tri ukrajinské drony smerujúce na hlavné mesto. Ruské ministerstvo obrany zas vyhlásilo, že sa mu pred polnocou podarilo zničiť až deväť ukrajinských dronov v priebehu 90 minút.

V oblastiach Ukrajiny, ktoré okupujú ruské jednotky, bude zrejme zrušená výučba ukrajinčiny. S odvolaním sa na ruský denník Kommersant o tom v pondelok informovala agentúra DPA, píše TASR.
V článku Kommersantu sa píše, že nový návrh štátneho vzdelávacieho programu na roky 2025 až 2026 už nepočíta s ukrajinčinou ani ako s voliteľným predmetom v „nových subjektoch Ruskej federácie“, teda v anektovaných oblastiach Ukrajiny. Ide údajne o dôsledok „meniacich sa geopolitických okolností vo svete“. Toto nariadenie sa týka základných aj stredných škôl. Ukrajinská literatúra sa bude učiť len v dvoch posledných ročníkoch strednej školy.
Ukrajinčina bola doteraz povinná v niektorých oblastiach
DPA pripomína, že jedným z dôvodov, ktoré ruský prezident Vladimir Putin uviedol pri spustení invázie na Ukrajinu pred viac než tromi rokmi, bolo údajné potláčanie ruského jazyka na Ukrajine. Putin vtedy prisľúbil, že Rusko bude postupovať inak a umožní používanie ukrajinčiny.
Doteraz bola ukrajinčina povinným predmetom na školách v častiach Chersonskej a Záporožskej oblasti, ktoré sú pod ruskou okupáciou. V Doneckej a Luhanskej oblasti a na Kryme, ako aj v ruskej republike Baškirsko, bola ukrajinčina voliteľným predmetom. Rodičia museli napísať žiadosť o zaradenie svojho dieťaťa na tieto hodiny. Nový návrh osnov s výučbou ukrajinčiny už vôbec nepočíta.

Ruský politológ Abbas Galľamov, ktorý pôsobí v exile, označil rozhodnutie ministerstva školstva za „infantilizmus“. „Je to prekvapujúce, ale tí istí ľudia, ktorí sa snažia zničiť ukrajinský jazyk na územiach, ktoré dobyli, požadujú, aby sa ruský jazyk rešpektoval aj na územiach, ktoré dobyť nemôžu,“ napísal v statuse na sociálnych sieťach.
Cenzúra a zákaz ukrajinskej kultúry v Rusku
Na jar tohto roka vyšlo najavo, že v Rusku bola cenzurovaná nová učebnica literatúry – je v nej vynechaná zmienka o všetkom, čo súviselo s Ukrajinou vrátane pôvodu spisovateľa Nikolaja Gogoľa.
Ešte skôr bola v Rusku zakázaná ukrajinská ľudová pieseň Červená kalina – príslušný ruský cenzorský úrad v nej našiel stopy „extrémizmu“. Známe sú aj prípady, keď boli občania v Rusku alebo na okupovaných územiach zadržaní, pokutovaní, vzatí do väzby a nútení ospravedlniť sa za počúvanie ukrajinskej hudby.
Zúfalí ľudia kričali, chorý pilot sa zamkol v kokpite. Lietadlo v rýchlosti 700 km/h namieril do Álp, zavraždil 149 ľudí
S Veľkou nocou začal aj nelegálny predaj koláčov: Z ľudí, ktorí si privyrábajú pečením, robia zločincov
Tajomný majiteľ pikantnej platformy z nej vybudoval impérium a stal sa boháčom. Nahromadil majetok vo výške 4,7 miliardy
Kristína a Juraj žijú na Islande: Život je tu drahý, ale jeho kvalita je vysoká. Miestnym chýba spontánnosť
Najzábavnejšia loď sveta má na streche motokárovú dráhu. Plavba pritom vyjde len na pár stoviek, má to háčik
Z nového seriálu diváci šalejú, láme rekordy sledovanosti: Ľudia ho nevedia vynachváliť, aj keď končí tragédiou
Báli sa, že sa rozbijú na črepy a zomrú. Princezná si myslela, že zhltla klavír, kráľ zas veril, že má orgány zo skla











Nahlásiť chybu v článku