Zavedenie elektronickej maturity patrí medzi záväzky ministerstva školstva v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR. Ako pre agentúru SITA uviedol Odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR, v súčasnosti je obstarávaná technika pre školy.
„Zároveň prebieha pilotné overovanie existujúcich elektronických platforiem, ktoré by boli vhodné pre realizáciu celoplošného elektronického testovania,“ uviedol rezort školstva. Elektronické maturity by podľa ministerstva mali postupne nahradiť doterajšie písomné testy.
Študentstvo by po novom malo odpovede zadávať do počítača alebo notebooku, namiesto toho, aby ich ručne vypisovalo do odpoveďových hárkov ako v súčasnosti. „Obsah ani štruktúra maturitných testových otázok sa zatiaľ neplánujú meniť. V prípade ústnej časti maturitnej skúšky nedôjde k zásadným zmenám jej formy – teda bude prebiehať ako doteraz, pred maturitnou komisiou na škole,“ doplnilo ministerstvo.
„Sme otvorení dialógu na túto tému, avšak digitalizáciu maturity nepovažujeme za primárnu nevyhnutnosť vzhľadom na iné zásadné problémy – v očiach študentov – s maturitnou skúškou,“ uviedol pre agentúru SITA na margo problematiky podpredseda Študentskej rady stredných škôl (ŠRSŠ) pre vonkajšie záležitosti Matej Styk.
Doplnil, že forma „skúšky dospelosti“ by nemala byť v súčasnosti prioritnou otázkou, najmä s ohľadom na nedostupnosť počítačových zariadení či slabé internetové pripojenie.
Študenti nechcú maturitu z matematiky
Daný problém sa podľa neho týka škôl po celom Slovensku, najmä v sociálne a ekonomicky slabších oblastiach.
„Študentská rada stredných škôl sa však nepretržite zasadzuje za väčší dôraz a dialóg nie o forme, ale o obsahu maturitnej skúšky. Náš Prieskum súčasného stredoškoláka, ktorý nazbieral 15 000 odpovedí a bol najväčším svojho druhu na Slovensku, jednoznačne ukázal, že študenti stredných škôl majú konkrétne názory na to, čo by mala maturita zahŕňať. 84 percent študentov napríklad nepodporuje povinnú maturitu z matematiky v akejkoľvek forme. Okrem toho by 57,5 percenta študentov chcelo vidieť maturitu zo Slovenčiny rozdelenú na viac úrovní obtiažnosti a vyžadovaných vedomostí,“ uviedol Styk ďalej.
Doplnil, že ŠRSŠ plánuje v tomto roku spustiť už druhý ročník Prieskumu súčasného stredoškoláka, ktorý by mal opäť zistiť, čo trápi stredoškolské študentstvo.
Jedol psie žrádlo, celý čas bol nahý: Táto reality šou prekonala rekordy, milióny ľudí sledovali mučenie
Herci, ktorí boli počas natáčania Harryho Pottera vymenení: Niekedy to bolo fiasko, inokedy tvorcovia nemali na výber
Terapia červeným svetlom nie je zázračná, tvrdí odborníčka: Vedeckých dôkazov je málo a chýbajú, nie je to všeliek
ANKETA: Nepáči sa mi to, malo by sa to odstrániť. Slovákov sme sa opýtali, čo si myslia o Separovom sprejovaní v Himalájach
Káva za 3,60 eura nám udrela do nosa a nevoňala: Boli sme v novom podniku, ktorý otvorili majitelia reštaurácie z Na nože
Prirovnávajú ju ku Kate Middleton, takto ju mal Putin žiadať o ruku: Kto je Alina Kabajevová, údajná nová cárovná v Kremli?
Ste tu za hodinu, najete sa od 5 eur: O tomto európskom klenote ste možno nikdy nepočuli, musíte ho vidieť
Detské nosové vakcíny proti chrípke boli fuč za pár hodín. Vieme, kedy príde posledná dávka, niektorí rodičia sú zúfalí
Budú v sobotu na Sviatok Všetkých svätých otvorené obchody? Pozrite sa, ako to bude po novom, reťazce hlásia zmeny
Radik bol postrach Ruska: Škrtil 90-ročné ženy, tvrdil, že ich to nebolí a len sa chcel najesť. Náhodou ho zachytilo video












Nahlásiť chybu v článku