Ilustračná foto: TASR/SITA

Ide o rekordne vysoké teploty, ktoré sa už začiatkom leta nikdy predtým nevyskytli.

Klimatická zmena takmer strojnásobila počet úmrtí spojených s teplom vo veľkých európskych mestách počas vlny extrémnych horúčav medzi 23. júnom a 2. júlom. Vyplýva to z najnovšej štúdie výskumníkov zo Spojeného kráľovstva, Dánska, Holandska a zo Švajčiarska na základe údajov z 12 veľkých európskych miest.

Informuje o tom TASR podľa správ agentúr DPA a Reuters. Vedci odhadujú, že počas desiatich dní zomrelo približne 2300 ľudí na príčiny súvisiace s teplom. Takmer dve tretiny obetí (1500) označili výskumníci za dôsledok klimatickej zmeny.

Extrémne teploty zvyšovali riziko až o stovky úmrtí

Teploty v mnohých európskych mestách dosahovali v danom období často viac ako 40 stupňov Celzia. Vplyvom globálneho otepľovania, ktoré podľa štúdie každý deň pridávalo jeden až štyri stupne Celzia k maximálnej teplote, bol počet úmrtí podľa vedcov vyšší až o 800 ľudí.

Výskumníci pripomínajú, že podobné vlny horúčav robia problémy najmä ľuďom s rôznymi ochoreniami alebo v dôchodkovom veku. Podľa odhadov skupiny vedcov až 88 percent predpokladaných obetí patrilo do vekovej skupiny nad 65 rokov.

Jún priniesol teplotné rekordy naprieč Európou

Tohtoročný jún bol v západnej časti Európy najteplejší v histórii meraní a tretí najteplejší celosvetovo. V stredu o tom informovala služba monitorovania zmeny klímy (C3S) programu Copernicus Európskej únie. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP. Vo viacerých krajinách zaznamenali teploty nad 40 stupňov Celzia, v Španielsku a Portugalsku až 46 stupňov Celzia.

Foto: Pixabay

Ide o rekordne vysoké teploty, ktoré sa už začiatkom leta nikdy predtým nevyskytli. Dve vlny horúčav (od 17. do 22. júna a od 30. júna do 2. júla) spôsobil meteorologický jav tepelná kupola, ktorá nad zasiahnutou oblasťou zadržiava teplý vzduch. Samantha Burgessová z C3S uviedla, že vplyv horúčav v Európe bol „výnimočný“.

Nezvyčajne teplé more zhoršilo situáciu v Stredomorí

Ešte viac ho umocnili rekordné teploty povrchu mora v západnej časti Stredozemného mora, ktoré v júni dosiahli historické denné maximum. V niektorých oblastiach bola teplota až päť stupňov Celzia nad priemerom a 30. júna sa vyšplhala na rekordných 27 stupňov Celzia.

To prispelo k menšiemu ochladzovaniu vzduchu na pobreží a vyššej vlhkosti v ovzduší. „V čoraz teplejšom svete budú vlny horúčav pravdepodobne častejšie, intenzívnejšie a zasiahnu viac ľudí v celej Európe,“ predpokladá Burgessová.

Uložiť článok

Najnovšie články