Foto: Hanson Robotics

Vytvorila portrét, ktorý chcel vlastniť každý.

Téza, že ľudí raz vo všetkých sférach života nahradia roboty, sa opäť raz potvrdzuje. Najnovšie je svet fascinovaný umelou inteligenciou vďaka dražbe obrazu, ktorý namaľovala známa robotka Sophia. Jej autoportrét sa predal za skutočne veľkú sumu peňazí.

Robotka s menom Sophia je známa nielen technologickej verejnosti. Predstavená bola spoločnosťou Hanson Robotics ešte v roku 2016, kedy ju slávnostne aktivovali. Odvtedy už stihla ľudstvo ohúriť hneď niekoľkokrát, najnovšie sa k tomu pridala dražba obrazu, ktorý sama namaľovala. Jej autoportrét vydražili za sumu 688 888 dolárov, píše web IFL Science.

Astronomická suma za obraz od robotky

Kupcom sa stal zberateľ umenia známy pod záhadným menom 888. Ten zaplatil vysokú čiastku za digitálnu i fyzickú kópiu diela. Obraz Sophia namaľovala na základe jej série portrétov namaľovaných talianskou umelkyňou Andreou Bonaceto. Pomocou neurónových sietí, ktorými sa Sophia učí a spracúva informácie, dokázala robotka vytvoriť svoj jedinečný digitálny autoportrét, ktorý sa okamžite stal dielom, ktoré chceli vlastniť desiatky zberateľov umenia.

Výsledný autoportrét bol nazvaný Sophia Instantiation a ide o digitálny súbor pozostávajúci z 12-sekundového videa zobrazujúceho Bonacetovej maľby slávnej robotky, ktoré sa následne pretransformujú do Sophiinej digitálnej maľby.

Kupec 888 si sumou zabezpečil výhradné práva na distribúciu ako fyzickej, tak aj digitálnej podoby maľby.

Najznámejšia a najinteligentnejšia robotka na svete

Sophia patrí od svojej aktivácie v roku 2016 medzi najznámejších zástupcov umelej inteligencie. OSN ju vyhlásila za šampiónku v oblasti inovácií a Saudská Arábia jej dokonca udelila aj štátne občianstvo.

Tvorcovia robotky s ňou oslavujú nemalé úspechy a cestujú s ňou po svete. Sophia už stihla navštíviť ja Prahu. Mnohí však spoločnosť Hanson Robotics kritizujú, pretože jej zamestnanci robotku neustále zdokonaľujú, čím majú porušovať rôzne nariadenia. Podľa niektorých odborníkov je Sophia až príliš inteligentná a môže byť časovanou bombou. To, že dokázala nakresliť svoj vlastný autoportrét je taktiež veľmi významným míľnikom na poli umelej inteligencie.

Ako vývojári Sophie potvrdili, chcú jej umeleckú kariéru posunúť ešte o level vyššie. Robotka má teraz spolupracovať s rôznymi hudobníkmi, čo by malo vyústiť do vydania vlastnej hudby.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )