Po invázii Ruska na Ukrajinu sa u nás začalo objavovať viacero taxíkov s ukrajinskými poznávacími značkami. Najčastejšie ste sa s nimi mohli stretnúť asi pri objednávaní cez obľúbené mobilné aplikácie, no už čoskoro s nimi bude koniec. Nie je to z dôvodu nejakých reštrikcií voči iným národom, podľa ministerstva ide najmä o bezpečnosť.
Riadia sa inými pravidlami
Ako informuje portál Pravda, vláda schválila zákon, ktorý stanovuje určité obmedzenie pre vozidlá zo zahraničia. Ministerstvo dopravy rozhodlo, že iba štvrtina flotily vozidiel v rámci taxislužby môže mať zahraničnú poznávaciu značku, a to najviac po dobu 6 mesiacov. Ide ale iba o autá v rámci Európskej únie, čo je pre vodičov na ukrajinských značkách problém.
Dôvodom takéhoto zákona je bezpečnosť. Kým slovenské taxíky musia absolvovať technickú kontrolu každý rok, pri zahraničných to neplatí. Taktiež, slovenský taxík má automaticky poistených pasažierov v prípade nehody, uviedol analytik Drahovský pre Pravdu.

Stačí si prepísať auto
Taxíky s ukrajinskou značkou sa riadia ukrajinskými pravidlami, môžu mať napríklad fólie na predných oknách. Takisto naše technické a emisné kontroly sú prísnejšie.
Nový zákon by mal platiť od začiatku roka 2025, na čo sa ukrajinskí taxikári môžu pripraviť. Môžu si dať urobiť prepis na slovenské značky a ďalej fungovať, ale už budú patriť pod slovenský systém a budú sa od nich vyžadované pravidlá, ako od každého iného slovenského taxikára.
Boli sme na hlavnej stanici: Dýcha socializmom, za euro sme videli kritizované toalety a našli zrušenú reštauráciu
Hana je sestrička v Saudskej Arábii: Ceny potravín sú ako v Prahe, platy trojnásobné. Ľudia si ma tu vážia
Hlavná stanica v Bratislave sa konečne dočká: Projekt je kompromis pre havarijný stav, hovorí expert
Jakub Pohle o cestách na Ukrajinu: Keď človek vidí dve hnedé škvrny veľkosti malých detí, vie, na čo sa asi pozerá
Zazneli výstrely, o život prišli Ján a Martina: Útočník konal na objednávku, Slovensko už nebude ako predtým (Anketa)













Nahlásiť chybu v článku