Vlani sa na svrab liečilo vyše 16-tisíc Slovákov. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytli všetky zdravotné poisťovne. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozornil, že ochorenie sa prenáša najmä priamym kontaktom s kožou nakazeného človeka alebo pri pohlavnom styku. Môže však dôjsť aj k prenosu prostredníctvom uterákov, posteľnej bielizne, oblečenia, matracov či kobercov.
Najvyšší počet poistencov liečených na svrab evidovala zdravotná poisťovňa Dôvera – 8170. Všeobecná zdravotná poisťovňa zaznamenala minulý rok 4708 prípadov a Union zdravotná poisťovňa 3352 prípadov. Ako poznamenala jej hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová, vlani bol zvýšený počet prípadov svrabu, pričom ochorenie kulminovalo v januári tohto roka a počty nakazených začali klesať v apríli.
Neprejaví sa hneď
ÚVZ dodal, že ochorenie je hlásené v každej vekovej skupine. Šíri sa najmä v kolektívoch, ako sú predškolské a školské zariadenia, rodina, ubytovne, internáty či domovy dôchodcov. Prenáša sa z človeka na človeka pri tesnom a opakovanom kontakte s nakazeným, pri manipulácii alebo používaní tých istých osobných vecí, odevov, uterákov alebo posteľnej bielizne. Prejaví sa až po uplynutí bezpríznakového času, ktorý trvá jeden až tri týždne.
Hygienici priblížili, že prvým príznakom je pocit svrbenia, zo začiatku mierny, ktorý sa postupne zhoršuje najmä v noci v teple. „Na koži sa objavia vyrážky s pľuzgierikmi. Pre intenzívne svrbenie sa postihnutý škriabe a vtedy sa do rán môže zaniesť infekcia a rany môžu začať hnisať,“ ozrejmili. Typickým miestom postihnutia je koža medzi prstami rúk, podpazušie, zápästie, lakťová jamka, ryha pod prsníkmi, slabiny, okolie pupka či podkolenná jamka. U detí aj vlasová časť hlavy.
Svrab spôsobuje parazitický roztoč – zákožka svrabová, ktorú ničí sucho, priame slnečné osvetlenie či teplo. „Nepožičiavajte osobné predmety, ako sú odevy, uteráky alebo posteľná bielizeň. Vyhýbajte sa prespávaniu v cudzej posteľnej bielizni. Zakúpené či darované oblečenie pred nosením dôkladne vyperte. Dodržiavajte stanovené postupy prania osobnej bielizne a lôžkovín,“ odporučil ÚVZ.
Nahlásiť chybu v článku