Vari netreba pripomínať, že vulkanická aktivita môže byť mimoriadne nebezpečná. Podľa vedcov ale pod povrchom Zeme takpovediac buble niečo, čo môže navždy zmeniť našu planétu.
Zvláštne útvary v hlbinách
Ako píše Mail Online, austrálski vedci v hĺbke takmer 2 000 kilometrov pod povrchom Zeme našli niečo, čo by mohlo pomôcť vysvetliť masívne sopečné erupcie. Ide o trojdimenzionálne útvary, ktoré sa tiahnu naprieč kontinentmi a sú vskutku masívne. Odborníci ich pomenovali BLOBS (Big LOwer-mantle Basal Structures).
Nachádzajú sa v extrémnej hĺbke a sú východiskovým bodom pre miesta, odkiaľ sa horúca roztavená hornina začína tlačiť k zemskému povrchu. Autori štúdie publikovanej prostredníctvom Communications Earth & Environment varujú, že obrovské erupcie veľkého rozsahu môžu mať závažné dôsledky, napríklad náhlu zmenu klímy a masové vymieranie. Môžu tiež zintenzívniť globálne otepľovanie.
Obrovské vulkány tiež spustili udalosti, ktoré viedli k najväčšiemu hromadnému vymieraniu na Zemi pred 252 miliónmi rokov. Útvary BLOBS, ktoré odborníci zmieňujú, zrejme tiež existujú už stovky miliónov rokov.
Intenzívna sopečná aktivita
Zem sa skladá z troch vrstiev, a to z kôry, plášťa a jadra, ktoré bolo nedávno rozdelené na vnútorné a vonkajšie. Podľa tímu sa útvary nachádzajú na spodku zemského plášťa. Plášť, najhrubšia vrstva planéty, je prevažne tvorená pevnou horninou, no tieto útvary sú podľa odborníkov iné. Sú ťažšie a horúcejšie.
V rámci štúdie bol použitý počítačový model, ktorý vytvoril simuláciu pohybu materiálu v zemskom plášti poháňaného teplom, a to počas jednej miliardy rokov. Výsledky ukázali, že k intenzívnej sopečnej aktivite dochádzalo v minulosti práve na miestach, kde sa nachádzajú spomínané útvary.
Aktivita je intenzívnejšia, ako si vedci mysleli
K pohybom pod zemským povrchom dochádza v pomalom tempe, zvyčajne do jedného centimetra za rok. Významné sú teda najmä z dlhodobého hľadiska. Útvary sa pohybujú za rok asi takým tempom, akým ľudské vlasy narastú v priebehu mesiaca.
Aj keď existujú už milióny rokov, nie je jasné, čo vlastne ich pohyb spôsobuje. Záver je ale podľa odborníkov jasný – pod zemským povrchom je aktivita vyššia, ako sme si mysleli. V budúcnosti plánujú preskúmať chemické zloženie útvarov, aby im lepšie porozumeli.
Nahlásiť chybu v článku