Pre niekoho je práca zároveň aj koníčkom a neprekáža mu venovať jej viac ako 8 hodín denne. Odborníci ale v novej štúdii varujú, že by sme to nemali preháňať a predsa by sme mali zachovať istú rovnováhu. Inak to môže navždy zmeniť váš mozog.
Práca môže zmeniť mozog
Ako informuje The Guardian, nová štúdia publikovaná prostredníctvom Occupational and Environmental Medicine naznačuje, že ľudia, ktorí pracujú viac ako 52 hodín, by mohli trpieť neblahými následkami. Z dlhodobého hľadiska sa môže dostaviť emocionálna nestabilita a znížená kognitívna výkonnosť.
Už predchádzajúce štúdie ukázali, že priveľa práce vedie k zvýšenému stresu, pocitom úzkosti a zníženej kognitívnej výkonnosti. Nová štúdia ale ukazuje, že práca môže spôsobiť trvalé fyzické zmeny v ľudskom mozgu. Vedci si všimli, že u ľudí pracujúcich dlhšie došlo v niektorých oblastiach mozgu k zvýšeniu objemu mozgovej hmoty. Dochádza k nemu najmä v oblastiach, ktoré sú zodpovedné za exekutívne funkcie a emočnú reguláciu.
Z krátkodobého hľadiska to síce môže byť pozitívne, z dlhodobého hľadiska ale môžu mať takéto zmeny v sivej hmote mozgu na človeka negatívny dosah.
Ako je to na Slovensku?
Prečo práve 52 hodín? Výskum bol robený na juhokórejských obyvateľoch pracujúcich v zdravotníctve, pričom zákony v tejto krajine stanovujú 52 hodín pracovného času ako kritickú hranicu. Jej prekročenie môže ohroziť zdravie človeka. V niektorých štúdiách však odborníci pracujú s 55 hodinami týždenne.
Čo sa týka pracovného času na Slovensku, na webe ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny nájdete informáciu, že by nemal presiahnuť 40 hodín týždenne. Pracovný čas vrátane nadčasov by nemal prekročiť 48 hodín.
Nahlásiť chybu v článku