Autorom scenáru je Roman Gregorička, ktorý sa ujal aj réžie tohto nízkorozpočtového, krátkometrážneho snímku. Problémom je, že v súčasnej malej kinematografii sú toto dva pojmy, ktoré ľudí odrádzajú a v horšom prípade dokážu aj kvalitný titul odsúdiť na zánik. Tohto pravidla by ste sa však rozhodne nemali držať, pretože začínajúci režiséri sa vo väčšine prípadov vtlačia do povedomia práve krátkymi prvotinami.
Tak to bolo v prípade Lyncha, Spielberga, Zemeckisa, De Palmu, Scorseseho, Cronenberga a mohli by sme pokračovať ešte veľmi dlho. Na tento typ filmov nikto nedostáva tučné dotácie od štúdia či producentov. A práve v tom tkvie ich čaro, keďže ich tvorcovia musia vyčarovať z ničoho niečo. A čo je zaujímavejšie, aj samotný George Lucas, ktorý je autorom pôvodných hviezdnych vojen (než ich pokazil Disney), začínal krátkometrážnym filmom s názvom Freiheit.

Ten vznikol v roku 1966. Pýtate sa, dosiahol s ním Lucas úspech? Ale samozrejme, že nie. Dokázal ho však vytiahnuť niekam, kde mohol svoj potenciál využiť naplno. Najskôr si vás musí niekto všimnúť. Dosiahol úspech Roman Gregorička so štúdiom SpyGER ARTS? Povedzme… Ako uviedli tvorcovia pre Denník N: „Snímku sme posielali do Indie, Japonska, Ruska, Maďarska. Zatiaľ najväčší ohlas bol zo Španielska, pozvali nás na miestny festival Star Wars filmov.“
A to hovorí za všetko. Len máloktorý, či už začínajúci alebo ostrieľaný režisér, ktorý nemá základy položené v popularite svojho mena, sa dočká veľké premietania svojho filmu. Gratulujeme. Celý 12 minútový film si môžete pozrieť tu:
dennikn.sk
Nastúpili do lietadla, po chvíli boli mŕtvi. Letecká katastrofa tímu Manchester United patrí medzi najhoršie v histórii
Mladík spadol do 45 cm škáry za chladničky v obchode a našli ho po 10 rokoch. Kým jeho telo hnilo, ľudia tam nakupovali
Poslanec Bartek exkluzívne pre interez: Františkovi Mikloškovi sa neospravedlním, nepovedal som nič vulgárne
Obed nás vyšiel na 42 eur, najedli sme sa až na druhý pokus. Boli sme v podniku z novej časti Na nože
Nikola a Hana dali výpoveď v práci a odišli na Zanzibar: Ľudia tu zarábajú 171 eur mesačne, dostávame ponuky na vydaj
Slovenku si mal Epstein kúpiť ako otrokyňu na sex, keď mala len 15 rokov: Neskôr mu mala pomáhať, oficiálne je nezvestná
Bitka, ktorá rozhodla o 2. svetovej vojne: V Stalingrade stratili obe strany milión vojakov, pre nacistov to bol ale koniec
Doktorka farmácie: Infúzie vitamínu C sú pre zdravých ľudí zbytočné a môžu byť rizikové. Prevetrajú tiež peňaženky
Zvládne byť prorokom každý? Naša redakcia predpovedala 46 vecí na rok 2025, vyše 44 % z toho správne









Nahlásiť chybu v článku