Foto: Ilustračné (Pexels)

Prvé nájomné byty by mohli vzniknúť už budúci rok.

Ceny bytov sa v poslednom období dostávajú do nepochopiteľného extrému. Nielen v Bratislave, ale aj v jej širšom okolí. Rovnako však aj v metropole východu či ďalších krajských mestách. Ak chcete byt kúpiť, už rok platiaca hypotéková politika vám úsmev z tváre zotrie v priebehu niekoľkých desiatok minút. Ak si chcete byt prenajať, eufória z nového bývania mizne ešte rýchlejšie. 

Najmä pre mladých ľudí je teda odpoveď na bytovú otázku mimoriadne náročná. Na Záhorí sa to však rozhodli vyriešiť veľmi inovatívne. Konkrétne ide o Malacky. V priebehu nasledujúcich rokov chce mesto postaviť stovky nájomných bytov, v ktorých by ľudia za prenájom platili takmer trikrát nižší nájom ako je aktuálna trhová cena. Ambiciózny plán samosprávy potvrdil pre TASR primátor okresného mesta v Bratislavskom kraji Juraj Říha.

Nielen my vnímame ‚divokú‘ situáciu na trhu s klasickými prenájmami, ktorá v dôsledku dopytu po nájme v kombinácii s nedostatočnou podporou nájomného bývania zo strany štátu spôsobila fakt, že domácnosti musia v Bratislavskom kraji často za prenájom zaplatiť 500 až 600 eur, takže po odpočítaní všetkých životných nákladov zostanú na hranici životného minima,“ upozornil Říha.

Je presvedčený, že výstavba niekoľko stoviek nájomných bytov nielen zvýši možnosti výberu, ale prispeje aj k „znormalizovaniu“ situácie na trhu s prenájmom nehnuteľnosti. „Nájomné v našich mestských nájomných bytoch by malo byť na úrovni 200 eur, myslím si, že to vytvorí tlak aj na zníženie ceny klasických prenájmov,“ skonštatoval.

Foto: Ilustračné (Pexels)

Prenájom pod 400 eur nájdete len ťažko

Prostredníctvom niekoľkých internetových stránok s inzerciou prenájmov bytov sme sa pozreli na to, aká je aktuálna situácia v Malackách. Mesto, ktoré sa nachádza približne 35 minút cesty autom od Bratislavy, je dôležitým zázemím hlavného mesta Slovenska. A odzrkadľuje sa to aj na cenách realít. Za 1-izbový byt v Malackách zaplatíte mesačne asi 400 eur a ponuky pod touto hranicou sú skôr výnimkou ako pravidlom. Prenájmy dvojizbových bytov sa v meste pohybujú od 500 do 550 eur, za trojizbové už okolo 600, niekedy dokonca 700 eur mesačne.

Prvé nájomné byty už budúci rok

Prvých približne 30 nových nájomných bytov v Malackách by sa malo začať stavať už v budúcom roku na Jánošikovej ulici. Ďalšie, väčšie komplexy, ktoré by postupne priniesli niekoľko stoviek nájomných bytov, by mali vzniknúť v iných dvoch lokalitách mesta. „Máme ich vyhliadnuté, no kým niečo nie je zmluvne dohodnuté, nebudem ich konkretizovať,“ povedal primátor Malaciek s tým, že ide v každom prípade o lokality, ktoré prinesú impulz do budúceho rozvoja mesta.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )