Foto: Vydrica Development

Bratislavské podhradie sa čoskoro môže zmeniť na nepoznanie.

Bratislavské podhradie dostane novú tvár. V súčasnosti zanedbané, neprístupné a chátrajúce územie priamo pod hradom neplní žiadnu funkciu. V blízkej budúcnosti sa to ale zmení. Obnovená Vydrica zachráni významné historické pamiatky a vytvorí spoločensko-kultúrny priestor, ktorý môže byť pýchou budúcej Bratislavy. 

Idea Vydrice začala vznikať pred viac než dekádou. „Dôležité projekty, akým je Vydrica, potrebujú správny čas. Za tie roky čakania na podobu projektu sa zmenil pohľad na architektúru, na potreby mesta, na dôležitosť urbanistického plánovania a verejného priestoru pri výstavbe. Našli sme silného partnera s medzinárodnými skúsenosťami, ktorého slovenská dcérska spoločnosť Lucron zastreší developerskú časť. Je to veľmi náročný projekt, ale urobíme všetko pre to, aby výsledkom bol funkčný verejný priestor pre všetkých obyvateľov Bratislavy.“ hovorí Peter Struhár, člen predstavenstva Vydrica, a.s, ktorá je vlastníkom pozemkov.

Foto: Vydrica Development

Na návrhu Vydrice pracuje veľký tím viacerých architektonických ateliérov pod vedením štúdia Compass Architekti a s medzinárodnými poradcami v oblasti urbanizmu. „Tento projekt vznikal od urbanistickej štúdie celej zóny Podhradie – nábrežie – Hrad, až nakoniec sme navrhovali konkrétnu podobu budov. Verejný priestor je pre nás kľúčový, pretože Vydrica je posledný nedoriešený bod na mape centra Bratislavy, ktorý opäť spojí rozdelené mesto“, povedal architekt Juraj Benetin.

Foto: Vydrica Development

So špecialistami na vonkajšie priestory vznikol aj koncept predĺženia Bratislavského korza, kde Vydrica predĺži pešiu zónu o viac ako pol kilometra. „Tento koncept nám potvrdil aj prieskum agentúry Focus, v ktorom viac ako 90% opýtaných súhlasí s rozšírením pešej zóny. V Bratislave by takto mohla vzniknúť jedna z najdlhších peších zón v Európe,“ hovorí Peter Kavecký, predseda predstavenstva Vydrica Development.

Záchrana historických pamiatok

Obnovenú Vydricu si budú užívať nielen jej noví obyvatelia. Projekt ráta s jej spoločensko-kultúrnou funkciou v podobe galérie alebo napríklad remeselnou uličkou. Na pozemku je viacero historických pamiatok, ktoré chce developer zachovať, ale nachádza sa tu i najstaršia stavba v Bratislave, Vodná veža. V súčinnosti so zámermi mesta by sa z nej mohol stať atraktívny kultúrny priestor. „Sme pripravení spolu s vedením mesta, ako vlastníkom objektu, hovoriť na túto tému a rozpracovať spoločné návrhy na sanáciu, zachovanie a následné využitie objektu a tohoto výnimočného priestoru pre širokú verejnosť,“ hovorí Peter Kavecký. Členité územie lokality bude obohatené aj o pešie chodníky na hradný kopec. Novodobá Vydrica tak naozaj prepojí mesto v horizontálnej aj vertikálnej podobe.

Foto: Vydrica Development

Návrh projektu vychádza z pôvodného členenia urbanizmu Vydrice na tri ulice. Budovy sa riadia princípom obmeny geometrie fasád, práce s tieňom a priestorovej a strešnej modulácie. Moderná nadčasová architektúra pracuje s lokálnymi a tradičnými materiálmi ako brizolit, kameň, tehla, aké boli použité aj na hrade. „Najvyššia budova bude mať 5 podlaží a dve ustúpené, smerom do kopca sa vnímateľná výška domov bude znižovať. Ustúpením a zmenšením celkovej hmoty budov sme vytvorili nové priehľady na hrad a rozšírili verejný priestor,“ hovorí Juraj Benetin.

Foto: Vydrica Development
Foto: Vydrica Development

Hotová v roku 2024

Územie Vydrice bude pešou zónou, s dopravou organizovanou v podzemnej garáži. Na parkovanie bude využívať moderné technológie a súčasné trendy ako je zdieľané parkovanie a parkovacie miesta na prenájom, čo môže pomôcť parkovaniu v centre mesta. Kolaudácia prvej etapy je naplánovaná na druhý kvartál roku 2022. Celkové ukončenie výstavby je v pláne v roku 2024, v závislosti od vydaných stavebných povolení.

TS Vydrica Development
Uložiť článok

Najnovšie články