Foto: TASR/ AP - Kyodo News

Japonská vláda chce pôdu z havárie premeniť na kvetinový raj pre oči.

Japonská vláda v utorok oznámila, že časť mierne rádioaktívnej pôdy z Fukušimy plánuje použiť v kvetinových záhonoch pred úradom premiéra Šigerua Išibu. Chce tak dať verejnosti najavo, že opätovné použitie takejto pôdy je bezpečné, informovala agentúra AP, píše TASR.

Pôda bola odstránená v prefektúre Fukušima počas dekontaminačných prác po jadrovej havárii v roku 2011 a odvtedy bola uložená v medzisklade. Podľa úradov časť z nej už dosiahla bezpečnú úroveň radiácie a dá sa opätovne využiť. Vláda v utorok uviedla, že okrem kvetinových záhonov plánuje aj jej iné využitie v areáloch vládnych inštitúcií.

Milióny kubických metrov materiálu stále čakajú na riešenie

Havária vo Fukušime po ničivej vlne cunami mala za následok únik veľkého množstva rádioaktívnych materiálov. Japonsko sa preto potýka s veľkým objemom zeminy, vyrúbanými stromami a inými prírodnými materiálmi zozbieranými počas dekontaminačných prác.

Skladuje ich v zariadení medzi mestami Futaba a Okuma, neďaleko elektrárne Fukušima. Miesta na ich konečné uloženie alebo využitie plánuje vláda nájsť do roku 2045. Ide o asi 14 miliónov kubických metrov zeminy a iných materiálov. Úrady navrhujú, že materiál s nízkym rizikom by sa mohol využiť napríklad pri výstavbe ciest a iných verejných projektoch po celej krajine.

Vláda uvažuje o nových spôsoboch využitia, verejnosť sa obáva

Japonské ministerstvo životného prostredia uviedlo, že takáto pôda by mohla byť napr. použitá ako základná vrstva a bezpečne prikrytá dostatočne hrubou vrstvou čistej zeminy, aby sa úroveň žiarenia udržala na zanedbateľnej úrovni.

Verejnosť v Japonsku však má v súvislosti s týmito plánmi stále značné obavy. AP doplnila, že po protestoch občanov bola vláda nútená odstúpiť od experimentovania s využitím časti mierne rádioaktívnej zeminy v kvetinových záhonoch vo viacerých verejných parkoch v Tokiu a jeho okolí.

Uložiť článok

Najnovšie články