Foto: Profimedia

Freddie Mercury v jeden deň oznámil celému svetu, že má AIDS a na druhý deň, pred 32 rokmi, zomrel.

Extravagantné a energické vystupovanie na pódiu, nezáujem o mediálny tlak, no hlavne ikonický nenahraditeľný hlas. Freddie Mercury sa svojou tvorbou a odkazom môže právom zaradiť medzi najväčších hudobných revolucionárov všetkých čias, ktorý navždy ovplyvnil hudobný priemysel. Divoký život s famóznou kariérou skončil kvôli zákernej chorobe priskoro, pričom aj posledné dni života si Freddie napokon režíroval podľa seba.

„Keď vošiel do miestnosti, nevyzeral vôbec dobre. Bol v zlom stave. Ťažko sa mu chodilo, dokonca sa mu aj ťažko sedelo. Pýtal si len nalievať panáky vodky. Vypil jeden, poprosil si ďalší, podoprel sa a niekam odkráčal,“ takto opisuje gitarista Brian May v novom dokumente záverečné obdobie života ikonického speváka kapely Queen.

V článku o Freddiem Mercurym sa dozviete aj:

  • kde žil predtým, ako sa presťahoval do Londýna;
  • kedy sa u neho začali prejavovať dôsledky choroby AIDS;
  • ako bojoval s chorobu;
  • ako vyzerali jeho posledné dni a posledné hodiny života.

Život Freddieho Mercuryho poznačila najmä veľkolepá kariéra, počas ktorej vydali so skupinou Queen desiatky známych a dodnes hrajúcich hitov. Medzi najzvučnejšie patria určite Another One Bites the DustBohemian Rhapsody, Killer Queen, We Are the Champions, Love of My Life, Under Pressure či I Want to Break Free. Charizmatický rodák zo Zanzibaru sa počas aktívneho obdobia presadil aj na sólovej ceste, kedy pôsobil ako producent a hosťujúci hudobník pre iných spevákov.

Foto: Profimedia

Mercury, narodený v roku 1946 s menom Farrokh Bulsara, bol synom indických parsov, ktorí sa z Indie cez Zanzibar dostali do Veľkej Británie. Samotný Farrokh navštevoval chlapčenskú strednú školu v Indii, pričom od narodenia mal aj britské občianstvo, keďže Zanzibar patril v tej dobe pod koloniálnu správu Spojeného kráľovstva, uvádza portál Rolling Stone. Mercury sa napokon presťahoval vo veku 18 rokov s rodinou na okraj Londýna, kde vyštudoval vysokú školu so zameraním na umenie a dizajn.

Kariéra a životný štýl, ktorý si vybral svoju daň

Bulsara od mladého veku vedel, že život chce zasvätiť hudbe a vystupovaniu pred davom ľudí. Po škole nastúpil do viacerých pracovných pozícií, pričom už v tej dobe spieval v kapele Smile s dlhodobými kolegami, bubeníkom Rogerom Taylorom a gitaristom Brianom Mayom. Kolotoč úspechov sa aj podľa Taylorovho rozhovoru pre Reader’s Digest rozkrútil v úvode 70. rokov. V tej dobe sa ku kapele pridal basgitarista John Deacon, zoskupenie zmenilo názov zo Smile na Queen a samotný Farrokh si úradne zmenil meno na Freddie Mercury.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články