Tuvalu patrí medzi skryté poklady. Vyzerá ako raj na jednom z najodľahlejších miest na zemi, no ľudia sa sem nehrnú. Obyvateľom dokonca hrozí, že pre následky klimatických zmien budú musieť svoj domov opustiť. Zatiaľ tu ale ostávajú a po desaťročiach platieb v hotovosti prvýkrát budú môcť používať bankomat.
Historický moment
Ako informuje The Guardian, Tuvalu, jedno z najodľahlejších miest na svete, odhalilo svoj vôbec prvý bankomat v sídle Národnej banky Tuvalu v dedine Vaiaku na hlavnom ostrove krajiny Funafuti. Pre ostrovný národ pozostávajúci približne z 12 000 obyvateľov ide o historický moment. Nikdy doteraz totiž k elektronickému bankovníctvu prístup nemal. Všetky finančné operácie sa vykonávali v hotovosti.

Ak chceli ľudia dostať svoje výplaty, v určený deň sa museli zoradiť v banke. Tá ale zatvára o druhej poobede. Ľudia tak trávili neraz dlhý čas čakaním v rade a po druhej sa k peniazom už nedostali. Aj po spustení bankomatu sa však mnohí budú držať hotovosti, zaplatia ňou za potraviny, ubytovanie v hoteli či rôzne služby.
Časom sa sprístupní aj online nakupovanie
Celkovo päť bankomatov bude rozmiestnených na viacerých miestach vrátane letiska. Zatiaľ to nebude celkom také, ako bežné používanie bankomatov. Pred ich použitím totiž bude potrebné zaobstarať si špeciálnu predplatenú kartu.
Banka ako ďalší krok plánuje zaviesť debetné karty vydávané na Tuvalu. Cieľom je neskôr poskytovať debetné a kreditné karty Visa, ktoré sa dajú používať v zahraničí napríklad na online nákupy. Systém zatiaľ funguje bezplatne, kým sa ho miestni naučia používať. V budúcnosti ale nie sú vylúčené poplatky.
Strčil prsty do vagíny a pozrel sa dnu, keď sa to považovalo za nechutné: Otec gynekológie experimentmi mučil otrokyne
Veterinárka Mária Poláčková: Eutanázia je posledný akt lásky, nie zlyhanie. Ľudia zvieratá poľudšťujú
Luana je najmladšou self-made miliardárkou. Baletka zbohatla na biznise, ktorému málokto veril, na krku má aj žaloby
Strčila jej hlavu do záchoda, do hrdla liala čistiace prostriedky: Matka 10 detí dlhých 25 rokov držala v zajatí dievča
Len za 90 minút sme si užili nádherný západ slnka na najvyššom vrchu Nízkych Tatier. Obľúbená trasa vyráža v zime dych
Šéf módnej skupiny LPP: V tomto roku otvoríme 20 nových Sinsay predajní, zavádzame aj samoobslužné pokladnice












Nahlásiť chybu v článku