foto: Unsplash

Čínski vedci majú ďalšie dôkazy, že pôvodcom nového vírusu, ktorý sa nedávno objavil v Číne, sú pravdepodobne netopiere.

V pondelok to oznámili samotní vedci, ktorých citovala svetová agentúra AP. V dvoch štúdiách zverejnených v pondelok v časopise Nature vedci uvádzajú, že genetické sekvencie vírusu odobraté niekoľkým pacientom zo stredočínskeho mesta Wu-chan ukázali, že tento vírus je „blízky príbuzný“ vírusom, ktoré spôsobujú ťažký akútny respiračný syndróm (SARS).

Článok pokračuje pod videom ↓

V jednej štúdii Š‘ Čen-Li a kolegovia z Wu-chanského inštitútu virológie napísali, že genetické sekvencie vírusu od siedmich pacientov boli na 96 percent totožné s koronavírusom netopierov. SARS podľa presvedčenia odborníkov takisto pochádzal z netopierov, hoci preskočil na cibetky (malé šelmy) a potom sa ním nakazili ľudia – v rokoch 2002 – 2003 vznikla celosvetová epidémia.

Konkrétny zdroj vírusu ešte neurčili

Aj keď majú vedci podozrenie, že najnovšia vírusová epidémia v Číne sa začala na trhovisku s morskými živočíchmi vo Wu-chane, kde sú na predaj aj divé zvieratá a sú v kontakte s ľuďmi, konkrétny zvierací zdroj vírusu ešte neurčili.

Obdoba SARS

„V podstate je to obdoba SARS, ktorá sa šíri ľahšie, ale spôsobuje menšie škody,“ uviedol Ian Jones, profesor virológie na anglickej Univerzite v Readingu, ktorý sa nepodieľal na oboch spomínaných štúdiách. „Vírus využíva aj rovnaký receptor, teda rovnaké dvierka, ktorými sa dostáva do ľudských buniek, čo vysvetľuje prenos a tiež to, prečo spôsobuje zápal pľúc,“ napísal profesor Jones vo vyhlásení.