Tereza Nvotová si opäť sadla za režisérsku stoličku a po jej úspešnom filme Špina, má dokument o Mečiarovi minimálne rovnaké očakávania. Do kín by sa mal dostať už 12. októbra.
Moderné dejiny Slovenska sú zásadne ovplyvnené Vladimírom Mečiarom – prvým ministrom vnútra po Nežnej revolúcii v r. 1989 a trojnásobným predsedom vlády. Nesmierne charizmatickým a „národom milovaným“ politikom. Počas jeho posledného funkčného obdobia (1994 -98) vyvrcholilo takmer absolutistické autoritárske vládnutie spojené s najväčšími privatizačnými kauzami, mocenským zneužívaním tajných služieb a vyradením Slovenska z procesu prijímania do Európskej únie a NATO.
„Scenáristka a režisérka Tereza Nvotová mala v tom čase desať rokov. Nemá k tomuto pre ľudí emocionálne nesmierne silnému obdobiu žiaden osobný vzťah. Vníma Mečiara ako symbol niečoho, na čo by sme chceli na Slovensku zabudnúť. Nedarí sa nám to, pretože stále narážame na fenomény, ktoré majú svoje korene v čase jeho vládnutia,“ uvádza sa oficiálnych stránkach PubRes, ktorá za dokumentom stojí.
Tereza sa rozhodla ísť za tým, „Kto za všetko môže“. Nielen nakrútiť jeho samotu a zranenosť. Predovšetkým klásť otázky dovtedy, než na ne dostane skutočné odpovede. A konfrontovať ich s realitou. Tak, aby ona – a divák spolu s ňou – pochopila ako vtedajšie rozhodnutia Mečiara dodnes ovplyvňujú slovenskú spoločnosť. Pretože podľa Terezy „bez hľadania, cestu z lesa nenájdeme“.
Vyzerá, že témami z éry „mečiarizmu“ nie sme ešte ani zďaleka nasýtení a sami sme zvedaví, aké „ovácie“ prinesie premiéra tohto dokumentu. Dočkáme sa už 12. októbra.
Sketcher.sk
Slovenku si mal Epstein kúpiť ako otrokyňu na sex, keď mala len 15 rokov: Neskôr mu mala pomáhať, oficiálne je nezvestná
Bitka, ktorá rozhodla o 2. svetovej vojne: V Stalingrade stratili obe strany milión vojakov, pre nacistov to bol ale koniec
Doktorka farmácie: Infúzie vitamínu C sú pre zdravých ľudí zbytočné a môžu byť rizikové. Prevetrajú tiež peňaženky
Zvládne byť prorokom každý? Naša redakcia predpovedala 46 vecí na rok 2025, vyše 44 % z toho správne
Matka 10 detí 25 rokov držala v zajatí dievča. Boli sme v reštaurácii z novej epizódy Na nože, zostali sme nespokojní
O obľúbenom animáku Tom & Jerry sa šíri konšpirácia, ktorú ste možno počuli aj vy. Pravda je však inde
Navštívili sme nádherné miesto na Slovensku, zamilovali sme si ho. Je zaradené medzi „Sedem divov Turca“
Strčil prsty do vagíny a pozrel sa dnu, keď sa to považovalo za nechutné: Otec gynekológie experimentmi mučil otrokyne











Nahlásiť chybu v článku