Foto: Screen (Youtube.com)

Stella / / Film
Poznajú ich Slováci, Česi, i Rusi. Spájajú nás svojím humorom, motívmi a hlavne tým, že sú vytvorené v Európe.

Od vlka a zajaca až po medveďa a malé dievčatko – to sú motívy rozprávok, ktoré v priebehu storočí vytvorila východná Európa a spojili nás tak s Čechmi či Rusmi. Napriek širokej škále žánrov a tém, ktoré dnes v televízii môžeme vidieť, sa  na tieto rozprávky aj tak nezabudlo. Vedeli by ste si svoje detstvo predstaviť bez týchto rozprávok?

Máša a medveď

Pravdepodobne jedna z najpopulárnejších kreslených rozprávok, ktorá pochádza z východnej Európy – aj takto by sme ju vedeli pomenovať. Máša a medveď bola v roku 2009 vytvorená v malom moskovskom štúdiu, ktoré viedol scenárista Oleg Kuzovkov. Príbeh nám predstavuje dvoch hlavných hrdinov – živú trojročnú Mášu a jej najlepšieho priateľa, bývalého cirkusového medveďa. Zaujímavosťou je, že scenárista Oleg Kutovkov sa pri tvorbe Máši inšpiroval skutočným dievčatkom. „Máša bola vytvorená na základe skutočnej postavy, ktorú som stretol na dovolenke. Maličké dievčatko sa vôbec nehanbilo a nebálo sa hrať šach či plávať s úplne cudzím človekom. Pravdou je, že po niekoľkých dňoch sa pred ňou začali dovolenkári schovávať,“ hovorí Oleg. Krátko po tom, čo mali Máša a medveď premiéru, sa stali globálnym fenoménom vo viac ako 120 krajinách sveta. Dnes sú nie len rozprávkou, ale i plne rozvinutou značkou s tovarom a možno aj celovečerným animovaným filmom.

Lolek a Bolek

Lolek a Bolek sa u našich severných susedov považuje za úplnú klasiku, ktorú poznajú ľudia všetkých vekových kategórií. Príbeh nám ukazuje dvoch bratov a ich dobrodružstvá, na ktorých ich niekedy sprevádza aj malý biely pes. Lolek a Bolek bol animovaný seriál, ktorý obdivovala nielen verejnosť, ale i kritici. Svedčia o tom aj mnohé medzinárodné ocenenia i to, že práve táto rozprávka sa v Poľsku zaradila medzi prvé v prieskume popularity.

Profesor Baltazár

Bol vytvorený malou skupinou 20 ilustrátorov z Chorvátska a stal sa najobľúbenejšou rozprávkou v Juhoslávii – to je Profesor Baltazár. Okrem úspechu na domácom trhu sa dočkal obdivu i v Nemecku, Dánsku, Taliansku, Francúzsku, Izraeli a mnohých ďalších krajinách. Počas 59 epizód sme sa spoznali s profesorom Baltazárom – starším, ale zato láskavým a vysoko nápaditým vedcom, ktorý sa neustále snažil vyvíjať rôzne experimenty s cieľom pomôcť a zlepšiť životy jeho spoluobčanov.

No počkaj!

Legendárna ruská rozprávka, ktorá nám rozpráva príbeh o vlkovi snažiaceho neustále chytiť zajaca. Vlk je oddaným motorkárom, s náladou na rôzne chuligánstva a nečakanou umeleckou zdatnosťou. Častokrát porušuje zákon, fajčí, hrá na gitaru a snaží sa zo všetkých síl chytiť zajaca. Túto rozprávku nám určite charakterizuje aj fakt, že v nej budeme počuť minimum dialógov, ktoré však nahradia pesničky a smiech. Titulnú frázu „Ну, погоди“ (No, počkaj!povedal vlk vždy po tom, čo sa mu zajaca chytiť nepodarilo. Napriek tomu, že prvá epizóda bola odvysielaná v roku 1969 a posledná v roku 2006, je táto rozprávka v Rusku a širokom okolí stále veľmi populárna.

Krteček

Keď sa český animátor Zdeněk Miler rozhodol, že vytvorí krátku animovanú rozprávku, určite netušil, že sa stane takýmto fenoménom. Po svojom prvom krátkom filme „Jak krtek ke kalhotkám přišel“, s ktorým v roku 1957 vybojoval dve zlaté levice na filmovom festivale v Benátkach, sa Miler rozhodol premeniť svoju malú postavičku krtka na hrdinu celého animovaného seriálu. Krtko bol odvysielaný vo viac ako 80 krajinách sveta a v roku 2015 sa stal maskotom pre Európske majstrovstvá v Atletike v Prahe. Najväčšou odmenou však pre tento seriál je, že jedna z malých plyšových postavičiek krtka sa dostala až do raketoplánu NASA.

Pat a Mat (A je to!)

Kto by nepoznal dvoch kamarátov, kutilov, ktorí sa snažili vždy všetko opraviť, ale napriek tomu všetko pokazili? Hlavnou inšpiráciou pre ich príbehy je manuálna nešikovnosť. Dôležitý však nie je len humor, ale hlavne optimistický postoj Pata a Mata k životu. Aj keď im nie vždy vyjde všetko podľa ich predstáv, nakoniec sú s výsledkom vždy spokojní.

Bob a Bobek

Klobúk, ktorý vedel lietať a nebol len tak obyčajný, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Žili v ňom totiž dva zajace – Bob a Bobek. Bob bol síce veľmi múdry, avšak ani zďaleka nebol tak šikovný a nápaditý ako menší Bobek. Obaja sa každé ráno, po poriadnej rozcvičke vydali prežiť úžasné dobrodružstvá a veselé príhody, ktoré sme s nimi chceli zažiť aj my.

Ktoré rozprávky boli súčasťou vášho detstva?

Pozri aj: Málokto ich pozrie na jedenkrát. Toto je 15 najdlhších filmov, aké boli kedy natočené

slavorum.org
0
Komentovať (0)