Foto: Pixabay

Antarktída sa topí extrémnou rýchlosťou. Za štvrťstoročie zmizli tri bilióny ton ľadu.

Antarktída už nie je poslednou veľkou, človekom nedotknutou, divočinou. I krajina večného ľadu je postihnutá plastovým odpadom a nebezpečnými chemikáliami. Po tejto negatívnej správe spred niekoľkých dní, však vedci šokujú svet znovu. Antarktída nie je len znečistená, ale extrémne rýchlo mizne z povrchu Zeme. Následky roztopenia najväčšej ľadovej plochy planéty môžu byť pritom kataklizmatické. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Roztápanie sa Antarktídy sa zrýchľuje alarmujúcim tempom – od roku 1992 prišiel tento svetadiel približne o tri bilióny ton ľadu. Vyplýva to z najnovšej štúdie medzinárodného tímu glaciológov. V poslednom štvrťstoročí sa ľadový príkrov Antarktídy, ktorý je kľúčovým indikátorom klimatických zmien, roztopil na množstvo vody, schopné pokryť územie amerického štátu Texas do výšky takmer štyroch metrov, vypočítali vedci. Táto voda by zvýšila hladinu svetových oceánov o 7,6 milimetra.

Foto: Pixabay

Antarktída prišla v rokoch 1992-2011 o takmer 84 miliárd ton ľadu ročne. Od roku 2012 do vlaňajška sa však topenie ľadu zintenzívnilo na viac než 241 miliárd ton ročne, uvádza sa v štúdii publikovanej v stredu v časopise Nature. „Myslím si, že by sme mali byť znepokojení, ale nie zúfalí,“ vyhlásila Isabella Velicognová z Kalifornskej univerzity, ktorá je jednou z 88 spoluautorov štúdie. Ďalší z tímu, Ian Joughin z Washingtonskej univerzity, poznamenal, že západná časť Antarktídy je momentálne už v „stave rozpadu“, cituje ho agentúra AP.

Foto: Pixabay

Predmetný výskum je už druhým, ktorý tím expertov hodlá každých niekoľko rokov zrealizovať v spolupráci s vesmírnymi agentúrami NASA a ESA. Ich cieľom je priniesť najkomplexnejší pohľad na to, čo sa deje so zraniteľným ľadovým príkrovom v Antarktíde a Grónsku. Tím využíva 10 až 15 družíc, ako aj pozemné a letecké metódy či počítačové simulácie.

Vedci pripúšťajú, že roztápanie sa Antarktídy by do konca tohto storočia mohlo zvýšiť hladinu svetových oceánov o 16 centimetrov. K tomuto negatívnemu fenoménu prispieva i topenie ľadovcov na iných miestach planéty. Pri najdesivejšom možnom scenári, teda ak by sa roztopil všetok antarktický ľad, by hladina svetového oceánu narástla o neuveriteľných 58 metrov.

Pozri aj: 10 znepokojujúcich správ z celého sveta, ktoré nás od začiatku roku stihli presvedčiť, že s našou planétou nie je niečo v poriadku

Najnovšie články