Foto: Facebook/Meteo Trás os Montes - Portugal

Zriedkavosť jeho výskytu, ako aj jeho nezvyčajný vzhľad, môžu pôsobiť znepokojivo najmä pre tých, ktorí ho vidia prvý raz.

Chvíľami to vyzeralo to ako scéna z filmu o konci sveta. Od oceánu sa smerom k pevnine pomaly valil mohutný mrak, ktorý pripomínal nebeskú prívalovú vlnu. Ľudia na portugalskej pláži sa nestačili čudovať. Niektorí si narýchlo balili veci a odchádzali, iní zostali stáť a začali si nezvyčajný úkaz natáčať.

Mrak pôsobil desivo, v skutočnosti však išlo o neškodný, no mimoriadne zriedkavý atmosférický jav, ktorý sa v Európe objavuje len výnimočne. Informuje o tom CNN Portugal na základe informácií agentúry AP.

Oblak, ktorý sa valí po oblohe

Mrak, ktorý vystrašil návštevníkov portugalského pobrežia, je známy ako roll cloud. V odbornej terminológii sa označuje aj ako oblak typu volutus. Tento typ oblaku má charakteristický podlhovastý tvar a vytvára dojem, akoby sa horizontálne valil po oblohe.

Bežne sa vyskytuje skôr v oblastiach s výraznými klimatickými kontrastmi, ako napríklad v severnej Austrálii. V Portugalsku je jeho výskyt mimoriadne zriedkavý. Podľa klimatológa Mária Marquesa bol podobný jav v krajine naposledy pozorovaný pred takmer dvadsiatimi rokmi.

Ľudia si mysleli, že ide o cunami alebo požiar

Podľa záberov, ktoré zverejnila meteorologická stránka Meteo Trás os Montes, sa val mrakov objavil na viacerých miestach na severnom pobreží. Oblak sa pohyboval tesne nad hladinou mora a z diaľky pripomínal buď prívalovú vlnu, alebo stenu dymu z požiaru. Nie je preto prekvapením, že medzi ľuďmi zavládla panika.

Aj keď sa zdá byť hrozivý, podľa odborníkov nejde o nebezpečný úkaz. Je však natoľko výnimočný, že aj skúsených meteorológov fascinuje svojou dynamikou a vizuálnym prejavom.

Na vznik oblaku sú potrebné veľmi špecifické podmienky

Ako vysvetlil klimatológ Mário Marques pre CNN Portugal, vznik tohto oblaku si vyžaduje presnú kombináciu teploty, vlhkosti a bezvetria. V tomto prípade mala voda Atlantického oceánu teplotu približne 17 až 18 °C, zatiaľ čo vzduch nad pevninou dosahoval hodnoty blízke 40 °C.

Práve tento ostrý kontrast vytvoril ideálne podmienky na formovanie roll cloudu. Proces sa začína, keď sa morský vánok snaží vniknúť nad rozpálenú pevninu, no narazí na bariéru teplejšieho vzduchu. Výsledkom je, že sa oblak začne akoby rolovať do seba, pričom si udržiava charakteristický tvar rúrky. Dôležitým faktorom je aj absencia silného vetra, ktorá umožňuje, aby oblak zostal stabilný počas tohto obdobia.

Uložiť článok

Najnovšie články