Reprofoto: YouTube.com (Harvard Law School)

Dokument získali v 40. rokoch 20. storočia len za 27,50 dolára.

Experti z King’s College London a University of East Anglia (UEA) oznámili, že Harvard Law School vlastní mimoriadne vzácny originál Veľkej listiny slobôd (známej ako Magna Carta Libertatum či Magna Charta Libertatum) z čias vlády anglického kráľa Eduarda I. z roku 1300. Dlhé desaťročia sa predpokladalo, že ide len o relatívne bezcennú kópiu historického textu, známeho z učebníc dejepisu.

Magna Carta Libertatum, v slovenskom jazyku známa ako Veľká listina slobôd, sa stala základným pilierom modernej demokracie a právneho štátu. Po prvý raz v dejinách jasne stanovila, že ani panovník nestojí nad zákonom. Dokument sa neskôr stal predlohou pre tvorbu ústav a deklarácií ľudských práv vrátane Deklarácie nezávislosti Spojených štátov. Vplyv listiny z roku 1215 možno nájsť aj v Zlatej bule Ondreja II. či v anglickej Listine práv (Bill of Rights).

Na svete je len sedem známych kusov

Britskí vedci však nedávno zažili šok – pri podrobnom výskume zistili, že dokument uchovávaný na Harvardovej univerzite nie je obyčajná kópia. Ako informoval Science Alert, v skutočnosti vlastnia jeden zo siedmich dnes známych originálov listiny zo začiatku 14. storočia.

Inštitúcia dokument získala v 40. rokoch 20. storočia len za 27,50 dolára — čo znamená, že v prepočte by ich dnes dokument vyšiel na zhruba 417 eur, dodáva Science Alert. Prešlo však aspoň 75 rokov, kým si niekto všimol, že údajná kópia je v skutočnosti originál s nevyčísliteľnou hodnotou. Podľa Davida Carpentera, profesora stredovekých dejín z King’s College, ide o fantastický objav a jeden z najvzácnejších právnych artefaktov, aké sa mohli zachovať.

„Harvardská Magna Carta si zaslúži oslavu – nie ako akási obyčajná, zafarbená a vyblednutá kópia, ale ako originál jedného z najvýznamnejších dokumentov v dejinách ústavnosti. Je to základný pilier slobôd minulých, súčasných a ešte len získaných,“ uviedol vedec.

Na pravosť dokumentu sa prišlo po tom, čo výskumníci podrobne preskúmali rukopis a detaily spracovania. Zistili, že sa zhoduje so šiestimi ďalšími originálmi – vrátane rukopisu so špecifickým veľkým písmenom „E“ na začiatku slova „Edwardus“ a predĺženými písmenami v prvom riadku — typický znak dobových kancelárskych dokumentov z čias vlády anglického kráľa Eduarda I.

Uložiť článok

Najnovšie články