V Krivánskom potoku medzi obcou Tomášovce a mestom Lučenec došlo k rozsiahlemu úhynu rýb. Na približne štvorkilometrovom úseku voda vyplavila desiatky až stovky mŕtvych kusov. Medzi nimi boli aj zákonom chránené druhy, čo podľa rybárov predstavuje ekologickú katastrofu.
Na udalosť upozornila STVR, podľa ktorej už zasahuje enviropolícia. Polícia začala trestné stíhanie a spolupracuje so Slovenskou inšpekciou životného prostredia. Odborníci odobrali vzorky vody a uhynutých rýb, ktoré budú podrobené laboratórnemu testovaniu.
Z vody vyplavilo desiatky mŕtvych rýb
Jeden z rybárov situáciu opísal veľmi stručne, no výstižne: „Všetko je mŕtve, pod mostom sú ďalšie,“ uviedol pre STVR. Na krátkom úseku v časti Opatová narátali viac než sto uhynutých kusov, no kalná voda im nedovolila pokračovať ďalej.

Podľa tajomníka rybárskeho zväzu v Lučenci Jaroslava Viktorína otrava zasiahla rozsiahle územie: „Prakticky celý úsek od Tomášoviec po sútok s Ipľom bol vytrávený. Prevládal tam hlavne jalec hlavatý, ktorý dosahoval aj 50 centimetrov. V podstate boli všetky ryby chránené, okrem karasa,“ uviedol pre STVR.
Zdroj znečistenia zatiaľ nie je známy, no podľa Viktorína sa mohol nachádzať práve pri Tomášovciach: „Indície sú rôzne, ale otrava zrejme prichádzala odtiaľ,“ dodal.
Polícia mlčí, starosta reagovať nechce
K prípadu sa odmietol vyjadriť starosta Tomášoviec. Polícia zatiaľ podrobnosti nezverejnila. „Viac informácií aktuálne nie je možné poskytnúť z dôvodu prebiehajúcich procesných úkonov,“ uviedol pre STVR hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.
Mŕtve ryby si všimli aj obyvatelia. „Ryby boli pozachytávané na trávach,“ povedal pre STVR jeden z miestnych. Znepokojenie vyjadril aj viceprimátor Lučenca Pavol Baculík. „Aj tak je málo vody v potoku a ešte k tomu takáto vec sa stane. Som znepokojený touto situáciou.“ Rybári chcú postihnutý úsek ďalej monitorovať. Po ukončení vyšetrovania plánujú potok opäť zarybniť.
Navštívili sme nádhernú dolinu a strašidelný hrad úplne zadarmo: Nájdete tu aj jaskyňu a priam dokonalú jesennú prírodu
Boli sme v novom podniku, ktorý otvorili majitelia reštaurácie z Na nože. O tomto európskom klenote ste možno nikdy nepočuli
Jedol psie žrádlo, celý čas bol nahý: Táto reality šou prekonala rekordy, milióny ľudí sledovali mučenie
Herci, ktorí boli počas natáčania Harryho Pottera vymenení: Niekedy to bolo fiasko, inokedy tvorcovia nemali na výber
Terapia červeným svetlom nie je zázračná, tvrdí odborníčka: Vedeckých dôkazov je málo a chýbajú, nie je to všeliek
ANKETA: Nepáči sa mi to, malo by sa to odstrániť. Slovákov sme sa opýtali, čo si myslia o Separovom sprejovaní v Himalájach
Káva za 3,60 eura nám udrela do nosa a nevoňala: Boli sme v novom podniku, ktorý otvorili majitelia reštaurácie z Na nože
Prirovnávajú ju ku Kate Middleton, takto ju mal Putin žiadať o ruku: Kto je Alina Kabajevová, údajná nová cárovná v Kremli?
Ste tu za hodinu, najete sa od 5 eur: O tomto európskom klenote ste možno nikdy nepočuli, musíte ho vidieť
Detské nosové vakcíny proti chrípke boli fuč za pár hodín. Vieme, kedy príde posledná dávka, niektorí rodičia sú zúfalí












Nahlásiť chybu v článku