Je podvečer a aktuálne to vyzerá tak, že výsledky referenda, ktoré by mali byť známe krátko po polnoci, budú totálnym fiaskom. Volebné komisie po celom Slovensku totiž hlásia extrémne nízku účasť.
Sobotňajšie hlasovanie občanov SR je v poradí deviate celoštátne referendum od vzniku samostatného štátu v roku 1993. Odpovedajú v ňom na otázku, či súhlasia, aby predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR bolo možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady SR, a to zmenou Ústavy SR. Hlasovať je možné od 07:00 do 22:00.
Ako to vyzerá v jednotlivých krajoch či mestách?
Banskobystrický kraj
Priebeh referenda v Banskobystrickom kraji je pokojný. Uviedla to pre agentúru SITA hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Petra Kováčiková s tým, že nemajú hlásené žiadne udalosti súvisiace s priebehom hlasovania. Rovnako pokojný priebeh potvrdil v okrese Banská Bystrica podpredseda okresnej komisie pre referendum Miroslav Bancík. Účasť je podľa zástupcov volebných okrskov v Banskej Bystrici nízka a dosahuje doteraz najviac 20 percent.
„Povrazník bol poslednou obcou v okrese, kde nebol ráno elektrický prúd, ale od 10:20 im už ide,“ uviedol Bancík k ranným výpadkom elektrickej energie v podhorských obciach okresu. „Nápor nie je veľký, ľudia chodia tak nárazovo, ale rady sa netvoria,“ popísal situáciu vo volebnom okrsku číslo 70 na Sládkovičovej ulici v Banskej Bystrici predseda tejto okrskovej komisie Martin Kuchár.
Z celkovo zapísaných 711 voličov tu do 15:00 prišlo hlasovať 121 ľudí, čo predstavuje približne 17 percent. Vo vedľajšom okrsku číslo 69 hlasovalo 120 z celkom 580 ľudí, teda niečo cez 20 percent.

Pezinok
V Pezinku odhadovali účasť na referende do 15.00 na 10 až 12 percent. Žiadny incident zatiaľ nezaznamenali, všetky volebné komisie v 18 okrskoch sa otvorili o 7.00 h. Pre TASR to uviedla Margita Somorovská z klientskeho centra v Pezinku.
Viacerí občania prejavili záujem o hlasovanie v domácnostiach pomocou prenosnej urny. Komisia zavítala aj do zariadenia sociálnych služieb. Vybavili tiež jednu požiadavku na voľbu zo zahraničia. O hlasovanie z karantény nikto nepožiadal, „covidová“ komisia tam preto nefunguje.
Senec
V Senci sa doposiaľ na referende zúčastnilo približne 1 700 ľudí. Hlasovanie sa zatiaľ zaobišlo bez incidentov. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré pre TASR poskytla Marta Hraňová z Mestského zastupiteľstva v Senci.
„Máme 17 okrskov a každý hlási okolo 100 ľudí, zatiaľ,“ uviedla Hraňová. O hlasovanie prostredníctvom špeciálnej volebnej komisie požiadalo osem osôb s ochorením COVID-19. O hlasovanie pomocou prenosnej urny prejavili záujem najmä ľudia v domovoch dôchodcov. Jeden volič z Holandska využil hlasovanie poštou.

Bratislava
V bratislavskom Ružinove sa voličská účasť v referende zatiaľ pohybuje tesne pod desiatimi percentami. Starosta mestskej časti Martin Chren to uviedol na sociálnej sieti po tom, ako navštívil dopoludnia 25 zo 70 miestnych okrskov.
„Priebeh je zatiaľ, samozrejme, pokojný, bez akýchkoľvek problémov. Predpokladám, že výsledky by mohli byť známe už okolo polnoci,“ uviedol Chren.
Ako podotkol, bez ohľadu na výsledok referenda je jeho príprava a organizácia pre miestny úrad rovnako náročná ako príprava hociktorých iných volieb. Ocenil aktívnych občanov, ktorí sú ochotní prísť pracovať do volebných a referendových komisií. „Bez nich by sme férové voľby zorganizovať nedokázali,“ poznamenal.
Namiesto 40 € vám stačí aj 7 €: Boli sme v Chorvátsku mimo hlavnej sezóny. Ceny pri tomto klesali, máme pre vás tajné tipy
Skutočná pravda o Matke Tereze: Chorým nedávala lieky, chcela, aby trpeli. Rakovinu tíšila maximálne aspirínom
Lenka žije v Turecku: Priemerný mesačný plat je tu 800 až 1 000 eur. Turci sú majstri manipulácie a chronickí klamári
Bol jeho veľkým rivalom, Teslu podviedol a vysmial. Thomas Edison je však právom jeden z najlepších vynálezcov histórie
Veľké československé tajomstvo: Sovieti si v záhadných skladoch ukryli jadrové zbrane, projekt Javor mal kľúčovú úlohu
Český zdravotník brutálne zavraždil 7 pacientov: Obetí môže byť viac, takto heparínový vrah vysvetlil svoje konanie
Okúpete sa vo vode teplej až 42 °C: Len 86 minút od našich hraníc nájdete termálne kúpele, ľudí naštvali jednou vecou
V 90. rokoch sfanatizoval Slovákov: Aj keď bol drahý, ľudia sa ho nevedeli nabažiť. Úspech McDonaldu už nenapodobnil nik
Genealogička Markéta tvorí rodokmene: Takto si viete vypátrať predkov po vlastnej osi. Po roku 1770 to je jednoduchšie
Dopravný analytik Drahovský: Ak by sa vlaky zrazili v tuneli, bola by to katastrofa. Toto je najnebezpečnejší spôsob dopravy












Nahlásiť chybu v článku