Najmenej tri domy pohltila láva na okraji islandského rybárskeho prístavného mestečka Grindavík, ktorá začala v nedeľu vytekať z nových trhlín v zemskom povrchu. Stalo sa tak len niekoľko hodín po tom, ako obyvateľov evakuovali do bezpečia, informovali podľa agentúry AFP miestne úrady.
Ostali bez domova
Väčšinu obyvateľov mestečka preventívne evakuovali už 11. novembra. Domov sa mohli vrátiť 22. decembra, no využila to len hŕstka z nich. Séria slabých zemetrasení — niekedy stovky za deň — v tom čase vytvorila veľké trhliny v cestách, domoch a budovách.
Grindavík má približne 4-tisíc obyvateľov a leží na polostrove Reykjanes juhozápadne od hlavného mesta Reykjavík. Nedeľňajšia erupcia je už piata od roku 2021. Naposledy k nej došlo 18. decembra, prúd lávy vtedy mestečko minul.
V nedeľu sa prvá erupcia začala o 8:00 miestneho času (09:00 h SEČ), kedy sa v zemi, asi 450 metrov severne od mesta, vytvorila trhlina. Islandský meteorologický úrad v nedeľu večer uviedol, že puklina je dlhá okolo 900 metrov a prechádza cez hlavnú cestu vedúcu do Grindavíku.
Druhá trhlina sa otvorila okolo poludnia — ešte bližšie k ľudským obydliam, pričom láva z nej zasiahla niekoľko domov. Do večerných hodín dosiahla dĺžku okolo 100 metrov. Lávu nezastavili ani bariéry zo zeme a skál, postavené severne od Grindavíku.
Erupcia spôsobila prerušenie dodávok elektriny a vody. Neďaleké geotermálne kúpele museli zatvoriť. Letecká doprava ovplyvnená zatiaľ nebola.
V januári 1973 sa len 150 metrov od centra mesta Heimaey, ležiaceho na jednom z islandských Vestmanských ostrovov, nečakane vytvorila trhlina, z ktorej začala vytekať láva. Tretina domov bola zničená a 5 300 obyvateľov evakuovali. Jedna osoba zomrela.
Slovenku si mal Epstein kúpiť ako otrokyňu na sex, keď mala len 15 rokov: Neskôr mu mala pomáhať, oficiálne je nezvestná
Bitka, ktorá rozhodla o 2. svetovej vojne: V Stalingrade stratili obe strany milión vojakov, pre nacistov to bol ale koniec
Doktorka farmácie: Infúzie vitamínu C sú pre zdravých ľudí zbytočné a môžu byť rizikové. Prevetrajú tiež peňaženky
Zvládne byť prorokom každý? Naša redakcia predpovedala 46 vecí na rok 2025, vyše 44 % z toho správne
Matka 10 detí 25 rokov držala v zajatí dievča. Boli sme v reštaurácii z novej epizódy Na nože, zostali sme nespokojní
O obľúbenom animáku Tom & Jerry sa šíri konšpirácia, ktorú ste možno počuli aj vy. Pravda je však inde
Navštívili sme nádherné miesto na Slovensku, zamilovali sme si ho. Je zaradené medzi „Sedem divov Turca“
Strčil prsty do vagíny a pozrel sa dnu, keď sa to považovalo za nechutné: Otec gynekológie experimentmi mučil otrokyne










Nahlásiť chybu v článku