Foto: Pieter Brueghel the Elder, Public domain, via Wikimedia Commons/úprava redakcie

Na obraze Saulova samovražda sa v pozadí nachádzajú zvieratá, ktoré pripomínajú dinosaurov.

Naša predstavivosť v kombinácii s tým, čo vidíme, nás v kontexte súčasnej doby dokáže niekedy poriadne zmiasť. Často sa to deje pri starších obrazoch, na ktoré keď sa zahľadíme, tak si scény či situácie vysvetľujeme úplne inak, ako boli myslené.

To je napríklad príklad ženy na obraze z roku 1860, ktorá v rukách drží smartfón, Indiána, ktorý si robí selfie, či obraz z roku 1680, na ktorom tiež muž drží v ruke iPhone. Z iného súdka je zase 400-ročný obraz s Ježišom, na ktorom to vyzerá tak, že sa Boží syn dotýka satelitu Sputnik 1.

Dinosaury na obraze

Podobnú „záhadu“ objavili ľudia aj na starom obraze zo 16. storočia. Tu ale nejde o spojitosť so smartfónmi, ale o spojitosť s dinosaurami. Tie ale v čase, keď obraz vznikol, ešte objavené neboli a ľudia sa pýtajú, či to nie je dôkaz cestovania v čase, píše portál IFL Science.

Obraz zdieľal instagramový profil historyunreal a v popise sa píše, že je to obraz od maliara menom Peter Bruce Gale a je z roku 1562, teda z doby 300 rokov predtým, než dinosaury boli objavené.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa History Unreal (@historyunreal)

V prvom rade ale nejde o žiadneho maliara menom Gale. Obraz namaľoval slávny holandský maliar Pieter Bruegel starší, ktorý sa preslávil mnohými komplikovanými a monumentálnymi obrazmi. Za všetky môžeme spomenúť diela ako Detské hry, Lovci v snehu, Roľnícka svadba, Nesenie kríža, Stavba babylonskej veže či Triumf smrti. Jeho maľby sú úžasné v tom, že ide o detailnú prácu a na obrazoch často môžeme nájsť aj stovky postáv, pričom každá sa venuje inej činnosti.

Obraz, o ktorom je tento článok, má názov Saulova samovražda. Zachytáva biblický výjav, a to samovraždu kráľa Saula po jeho porážke Filištíncami na vrchu Gilboa.

Ako to už Bruegel robil, na obraze sa nachádzajú stovky postáv a samotná samovražda kráľa nie je nijako dominantná. Na obraze ale zaujme aj niečo iné. V pozadí je vidieť postavy jazdiace ako keby na dinosauroch. A skutočne to tak vyzerá.

Foto: Pieter Brueghel the Elder, Public domain, via Wikimedia Commons

Sú to ťavy

Bruegel sa snažil biblickú scénu hodnoverne vykresliť a chcel na nich s veľkou pravdepodobnosťou zachytiť aj ťavy, keďže tie sa v Biblii spomínajú. Avšak Bruegel počas svojho života nemal možnosť žiadnu ťavu vidieť, a tak ju zobrazil len podľa popisu, ktorý sa k nemu dostal. Ak mal napríklad popis, že ťava má na chrbte hrb a má dlhý krk, tak výsledné zviera mohlo vyzerať skutočne tak, ako ho zobrazil.

Foto: Pieter Brueghel the Elder, Public domain, via Wikimedia Commons

Takéto mylné zobrazenia pritom neboli ničím neobvyklým, aj rôzne maľby levov na stredovekých európskych maľbách vyzerali nerealisticky, keďže maliari tieto zvieratá taktiež v živote nevideli. Preto aj Bruegelove ťavy na obraze vyzerajú ako brachiosaury.

Ak by ste si obraz Saulova samovražda chceli pozrieť naživo, nemusíte cestovať vôbec ďaleko. Stačí navštíviť Kunsthistorisches Museum vo Viedni, ktoré disponuje veľkou zbierkou umenia, a tiež množstvom obrazov od Pietera Bruegela staršieho, vrátane už spomínaných Lovcov v snehu, Roľníckej svadby, Detských hier či slávnej Babylonskej veže.

Uložiť článok

Najnovšie články