timeanddate.co

Milovníci zaujímavých predstavení na nočnej oblohe si už tento piatok opäť prídu na svoje. Z nášho územia bude totiž pozorovateľný jav, ktorý naši predkovia nazývali "chorý Mesiac".

Už tento piatok 16. septembra budeme môcť na nočnej oblohe z územia Slovenska pozorovať astronomický jav, ktorý naši predkovia nazývali aj „chorý Mesiac“. V skutočnosti však ide o polotieňové zatmenie Mesiaca. Čo to vlastne je a ako sa to odlišuje od normálneho zatmenia? A prečo tento jav tak „desil“ našich predkov? A najdôležitejšia otázka, kedy presne budeme môcť polotieňové zatmenie Mesiaca vidieť? To všetko vám prezradíme.

Polotieňové zatmenie Mesiaca nastáva, keď sa Mesiac, sprievodca našej Zeme na jej ceste Vesmírom, dostane pri svojom obiehaní okolo Zeme len do jej polotieňa. Pri „normálnom“ zatmení sa dostane do celkového zatmenia našej planéty. Zbadať polotieňové zatmenie Mesiaca však nie je pre jeho žiaru až tak jednoduché. Najlpešie je takéto zatmenie viditeľné na fotografiách. Ak sa teda venujete tomuto koníčku, rozhodne by ste si na piatok nemali robiť žiadne iné plány.

astrobb.sk
astrobb.sk

Mesiac by sa mal na oblohe v piatok ukázať okolo 18.46 (stredné Slovensko). Začiatok polotieňového zatmenia odborníci odhadujú asi na 18.55. Mesiac sa bude postupne vrhať do polotieňa Zeme, pričom jeho ľavá horná časť bude týmto mierne tmavnúť. Maximum tohto zatmenia by malo prísť okolo 20.54, vtedy bude tento jav najlepšie pozorovateľný. Koniec tohto nebeského divadla príde asi po štyroch hodinách okolo 22.54.

astrobb.sk
astrobb.sk

Zatmenie Mesiaca vyvolávalo v dávnej histórii u ľudí zmiešané pocity. V Mezopotámii bolo zatmenie Mesiaca veštbou smrti panovníka. Inkovia sa zatmenia doslova báli. Indiáni v Kalifornii zas považovali Mesiac počas zatmenia za „chorý“. Spievali mu preto piesne a modlitby.

timeanddate.co
timeanddate.co

Ďalšie takéto polotieňové zatmenie Mesiaca budeme môcť pozorovať 11.februára 2017. Na úplné zatmenie sa môžeme tešiť až 28. júla 2018.

interez.sk (Lukáš M.), nasabystrica.sme.sk