Je 9. august a nad japonským mestom Nagasaki sa ocitajú bombardéry B-29 Superfortress a na palube jedného z nich sa nachádza atómová bomba s názvom Fat Man. O 11:01 veliteľ Charles W. Sweeney nariadi, aby bola na mesto zhodená bomba, ktorá rozhodne nielen o osude jej obyvateľov, ale aj celej druhej svetovej vojne.
V článku sa dozviete aj:
- prečo sa pristúpilo k druhému atómovému bombardovaniu;
- aký bol primárny cieľ, a prečo sa zaútočilo na Nagasaki;
- ako prebiehalo zhodenie bomby;
- ako reagovali Japonci.
Udalosti po Hirošime
Krátko po bombardovaní japonského mesta Hirošima americký prezident Truman oznámil, že ak Japonsko neprijme ich podmienky, môžu očakávať z neba padajúcu skazu. Japonská vláda nereagovala.
Plutóniový Fat Man
Američania Japonsko neustále varovali, že podobný útok ako na Hirošimu, môže prísť kedykoľvek. Keďže Japonsko tieto výzvy ignorovalo, tri dni po Hirošime, 9. augusta 1945, vzlietol americký Boeing B-29 Superfortress, nazvaný Bockscar, vybavený plutóniovou náložou, smerom k japonskému pobrežiu.
Smeroval na Kokuru
Formácia lietadiel zamierila na japonské mesto Kokura, ktoré malo byť obeťou ďalšej jadrovej skazy. Plán útoku bol takmer totožný ako na Hirošimu. V Kokure sa nachádzal veľký cisársky sklad zbraní, a preto bol dôležitým vojenským cieľom.
Keď ale formácia dorazila k japonskému pobrežiu, ukázalo sa, že jedno z lietadiel na miesto stretnutia nedorazilo. Lietadlo Bockscar, vybavené plutóniovou bombou, sa rozhodlo čakať 40 minút, no lietadlo stále nedorazilo. Rozhodli sa preto pokračovať bez neho.
Prileteli nad Kokuru, avšak mesto z takmer troch štvrtín zakrýval mrak, čo znemožňovalo atómové bombardovanie. Lietadlo krúžilo nad Kokurou a čakalo na rozptýlenie mrakov, no rýchlo mu dochádzalo palivo. Aby celá misia nevyšla nazmar, rozhodli sa zamieriť k náhradnému cieľu, ktorým bolo mesto Nagasaki. Toto mesto bolo zvolené za alternatívny cieľ kvôli veľkému prístavu s vojenským potenciálom, a tiež kvôli významnej priemyselnej činnosti, ktorá zahŕňala aj výrobu zbraní.
Poplach nad Nagasaki
Už ráno o 7:50 Japonci zachytili formáciu niekoľkých nepriateľských lietadiel a bol vyhlásený poplach, ktorý smeroval aj do mesta Nagasaki. Poplach bol ale po 40 minútach odvolaný. O 10:53 uvideli dva bombardéry B-29 a Japonci tak predpokladali, že lietadlá vykonávajú iba prieskum.
Nahlásiť chybu v článku