Foto: Fastfission : File:Nagasaki 1945 - Before and after.jpg.U.S. National Archives : RG 77-MDH (according to William Burr, The Atomic Bomb and the End of World War II, National Security Archive Electronic Briefing Book No. 162). / Public domain

Dnes si pripomíname 78. výročie atómového bombardovania mesta Nagasaki.

Je 9. august a nad japonským mestom Nagasaki sa ocitajú bombardéry B-29 Superfortress a na palube jedného z nich sa nachádza atómová bomba s názvom Fat Man. O 11:01 veliteľ Charles W. Sweeney nariadi, aby bola na mesto zhodená bomba, ktorá rozhodne nielen o osude jej obyvateľov, ale aj celej druhej svetovej vojne.

Článok pokračuje pod videom ↓

V článku sa dozviete aj:

  • prečo sa pristúpilo k druhému atómovému bombardovaniu;
  • aký bol primárny cieľ, a prečo sa zaútočilo na Nagasaki;
  • ako prebiehalo zhodenie bomby;
  • ako reagovali Japonci.

Udalosti po Hirošime

Krátko po bombardovaní japonského mesta Hirošima americký prezident Truman oznámil, že ak Japonsko neprijme ich podmienky, môžu očakávať z neba padajúcu skazu. Japonská vláda nereagovala.

Hirošima po bombardovaní. Foto: US government, Post-Work: User:W.wolny [Public domain], via Wikimedia Commons
Americká vláda sa snažila upozorniť obyvateľov japonských miest, ktoré boli vybrané za potenciálne ciele, medzi nimi aj Nagasaki, že ich mesto môže byť zbombardované rovnako ako Hirošima. Japonskí vojaci však tieto letáky zbierali a likvidovali, aby medzi ľuďmi nevyvolávali paniku.

Plutóniový Fat Man

Američania Japonsko neustále varovali, že podobný útok ako na Hirošimu, môže prísť kedykoľvek. Keďže Japonsko tieto výzvy ignorovalo, tri dni po Hirošime, 9. augusta 1945, vzlietol americký Boeing B-29 Superfortress, nazvaný Bockscar, vybavený plutóniovou náložou, smerom k japonskému pobrežiu.

Bombardér B-29 s posádkou pred druhým bombardovaním. Foto: ASAF [Public domain], via Wikimedia Commons
Na rozdiel od bomby zhodenej na Hirošimu bola bomba s názvom Fat Man vybavená plutóniovou náložou (bomba zhodená na Hirošimu bola uránová). V podstate rovnaká plutóniová bomba bola odpálená v rámci testu Trinity, 16. júla 1945, na opustenej leteckej základni Alamogordo, v púšti White Sands v Novom Mexiku. Test dokázal, že takáto bomba dokáže fungovať a môže byť použitá v rámci ukončenia vojny.

Prvý jadrový výbuch na svete v rámci operácie Trinity. Bomba Gadget v čase 0,016 sekundy po výbuchu. Foto: Berlyn Brixner / Los Alamos National Laboratory [Public domain], via Wikimedia Commons

Smeroval na Kokuru

Formácia lietadiel zamierila na japonské mesto Kokura, ktoré malo byť obeťou ďalšej jadrovej skazy. Plán útoku bol takmer totožný ako na Hirošimu. V Kokure sa nachádzal veľký cisársky sklad zbraní, a preto bol dôležitým vojenským cieľom.

Keď ale formácia dorazila k japonskému pobrežiu, ukázalo sa, že jedno z lietadiel na miesto stretnutia nedorazilo. Lietadlo Bockscar, vybavené plutóniovou bombou, sa rozhodlo čakať 40 minút, no lietadlo stále nedorazilo. Rozhodli sa preto pokračovať bez neho.

Zostavovanie bomby Fat Man. Foto: War Department. Office of the Chief of Engineers. Manhattan Engineer District. (08/16/1942 – 12/31/1946) ( Most Recent) / Public domain

Prileteli nad Kokuru, avšak mesto z takmer troch štvrtín zakrýval mrak, čo znemožňovalo atómové bombardovanie. Lietadlo krúžilo nad Kokurou a čakalo na rozptýlenie mrakov, no rýchlo mu dochádzalo palivo. Aby celá misia nevyšla nazmar, rozhodli sa zamieriť k náhradnému cieľu, ktorým bolo mesto Nagasaki. Toto mesto bolo zvolené za alternatívny cieľ kvôli veľkému prístavu s vojenským potenciálom, a tiež kvôli významnej priemyselnej činnosti, ktorá zahŕňala aj výrobu zbraní.

Poplach nad Nagasaki

Už ráno o 7:50 Japonci zachytili formáciu niekoľkých nepriateľských lietadiel a bol vyhlásený poplach, ktorý smeroval aj do mesta Nagasaki. Poplach bol ale po 40 minútach odvolaný. O 10:53 uvideli dva bombardéry B-29 a Japonci tak predpokladali, že lietadlá vykonávajú iba prieskum.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články