Foto: Archív TASR/AP

Dobré ráno, je streda 21. augusta a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšej časti pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli tie minulé, nájdete ich na tomto odkaze.


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Aký bol život Charlesa Mansona? A aký prežila Sharon Tate? Príbehy dvoch ľudí z opačných koncov spoločnosti sa stretli v hrozivom momente.
  • Cestovateľské kino po letnej prestávke opäť objavuje nádherné kúty našej planéty. V septembri sa vydá napríklad do krajiny vychádzajúceho Slnka. Na dobrodružstvo do Japonska sa môžete vydať už 10. septembra v bratislavskom KC Dunaj. Lístky dostupné tu.
  • Filmové novinky: hororová komédia Nevesta na zabitie, slovenská dráma Kto je ďalší?
  • The Ocean Cleanup má skvelé správy. Svet je o krok bližšie k čistejším oceánom.
  • Ako vznikla futbalová legenda v podobe Diega Maradony? Sníval o prvej argentínskej lige, nakoniec vyhral taliansku, pohár UEFA aj majstrovstvá sveta. Ruka v ruke so škandálmi, kokaínom a kontaktmi na mafiu.


Narodil sa, ako už býva zvykom, do problematického prostredia v roku 1934 v štáte Ohio. Detstvo strávil len s matkou, alkoholičkou, ktorú nakoniec odsúdili za krádež na 5 rokov väzenia a on sa stal príťažou pre blízkych príbuzných. Obdobie po návrate matky z väzenia neskôr opisoval ako najšťastnejšie týždne života. Ona to však zrejme vnímala inak a pre syna hľadala detský domov, aby sa ďalej mohla venovať svojej závislosti na alkohole. Prvé zločiny v podobe niekoľkých ozbrojených lúpeží a prepadnutí spáchal Charles Manson ako trinásťročný. Jeho neskoršia najslávnejšia obeť mala vtedy v tom čase len štyri roky.

32 rokov a polovica života za mrežami

Od roku 1947 Manson trávi dospievanie v niekoľkých nápravných zariadeniach a detských domovoch. Po ukradnutí auta, vylúpení niekoľkých čerpacích staníc a prekročení federálnych hraníc končí v roku 1951 v zariadení vo Washingtone. Tu je tesne pred svojimi 18. narodeninami podrobený testom spôsobilosti. Namerajú mu IQ 109, čo je 9 bodov nad národným priemerom, označia za agresívneho asociála a odporučia väzbu v zariadení s najnižším stupňom bezpečnosti.

Charles Manson, Foto: Archív TASR/AP

Manson sa z mohol na slobodu dostať už vo februári 1952, kedy ho čakal pojednávanie o predbežnom prepustení. V januári ho však chytili pri znásilňovaní iného chlapca a nasledujúce roky strávil v ďalších prísnejších nápravných zariadeniach až do roku 1954, kedy sa dostáva na slobodu. Po prepustení sa Manson oženil s Rosalie Jean Willisovou, ktorá čoskoro otehotnela. Narodenia svojho syna sa však Manson nedočkal, za krádež auta a prekročenie federálnych hraníc skončil opäť vo väzení. Na slobodu sa Manson naposledy dostáva 21. marca 1967 vo veku 32 rokov a približne polovicou života stráveným vo väzení. V rovnakom čase sa Sharon Tate objavuje v časopise Playboy a v najbližších mesiacoch ju čaká holywoodsky sen.

Najkrajšia žena Holywoodu

Sharon Tate pochádza z Texasu a jej detstvo bolo absolútnym protipólom toho Mansonovho. Prototyp aspoň na oko dokonalej americkej rodiny, ktorá sa musela kvôli otcovej práci často sťahovať. Paul Tate bol totiž majorom americkej armády a Sharon do 16 rokov vyrastala v šiestich rôznych amerických mestách. Ako tínedžerka vyhrala súťaž krásy Miss Richland, dokonca už v šiestich mesiacoch svojho života vyhrala lokálnu súťaž o najkrajšie bábätko. Do Miss Washington sa už zapojiť nemohla. Otca prevelili do Talianska a celá rodina sa začiatkom 60. rokov sťahuje do Verony.

Sharon Tate, Foto: Archív TASR/AP

Sharon sa v Taliansku zrejme veľmi nepáčilo. Najskôr sa do USA vrátila sama, neskôr s celou rodinou. V roku 1962 sa presťahovala do Los Angeles, kde sa túžila dostať na filmové plátna. Niekoľko rokov ale robila len reklamy, objavovala sa v časopisoch či malých televíznych postavách. Filmovú rolu dostala po prvý raz v roku 1965. Po dlhých prípravách sa snímka Eye of the Devil objavila na plátnach v roku 1967 a pre Sharon Tate predstavovala začiatok sľubnej kariéry. Po natáčaní sa čerstvá filmová hviezda nakrátko presťahovala do Londýna, kde sa chcela uchádzať o rolu v novopripravovanom filme v tom čase asi najuznávanejšieho filmového režiséra. Charles Manson medzičasom po niekoľkých týždňoch na slobode zakladá svoju Rodinu. Jej príbeh začína v byte v kalifornskom Berkeley, ktorý čoskoro zdieľa s 18 ďalšími ženami.

Roman Polanski nakoniec Sharon Tate do filmu Ples upírov obsadil. Po úspešnej premiére sa Sharon Tate stala vyhľadávanou filmovou herečkou a v roku 1967 natočila ďalšie dva filmy. Za úlohu v filme Valley of the Dolls bola nominovaná aj na ocenenie zlatý glóbus. Sharon možno brány do sveta najvyššieho šoubiznisu otvoril aj novovznikajúci vzťah s Romanom Polanskim. Ten v roku 1968 spečatili svadbou a spoločne sa presťahovali do nádherného domu v luxusnej štvrti Los Angeles.

Roman Polanski a Sharon Tate, Foto: Archív TASR/AP

Manson a jeho Rodina

Manson so svojou Rodinou v tom čase žil asi 30 km od mesta na Spahnovom filmovom ranči, ktorý bol známou lokalitou natáčania amerických westernov. Rodina mala približne 100 členov, prevažne žien a na prvý pohľad pripomínala komunitu hippies, akých bolo najmä na západnom pobreží Spojených štátov amerických na konci 60. rokov neúrekom. Mansonova Rodina však bola iná. Jej členovia slepo verili Mansonovi, ktorý o sebe tvrdil, že je prevtelením Ježiša Krista a jeho úlohou je spasiť skazený svet. Otvorene tiež hovoril o potrebe rasovej vojny a čistote bielej rasy. Členov skupiny k sebe viazal najmä vďaka psychotropným látkam, hlavne LSD, ktorého užívanie bolo v Rodine viac ako samozrejmé. Mansonovu komunitu tiež definovali skupinové sexuálne aktivity, ktorých príčinu možno taktiež s najväčšou pravdepodobnosťou hľadať práve v užívaní drog.

Charles Manson, Foto: Archív TASR/AP

Augustová noc

Príbehy Charlesa Mansona a Sharon Tate sa stretávajú v noci z 8. na 9. augusta 1969 v luxusnej štvrti Cielo Drive na okraji Los Angeles. Rodina Charlesa Mansona má v tom čase za sebou už prvú vraždu, ktorej obeťou sa stal Gary Allen Hinman, ktorému mal Manson osobne odťať ucho. 8. augusta Manson v Cielo Drive chýbal, no štvorica členov jeho komunity konala na jeho priamy príkaz. Tex Watson, Susan Atkinsová, Patricia Krenwinkelová a Linda Kasabianová mali brutálnymi vraždami v luxusnej štvrti Los Angeles podľa Mansonovej vízie rasovú vojnu medzi belochmi a afroameričanmi. Cieľom útoku bola rezidencia Terryho Melchera, ktorý v minulosti odmietol vydať Mansonove nahrávky. Melcher sa však v januári 1969 z domu odsťahoval a v lete tohto roku tu už bývali Sharon Tate s manželom Romanom Polanskim.

Obete vraždenia v noci z 8. na 9. augusta 1969, Foto: Archív TASR/AP

To, že v dome nenašli pôvodného majiteľa Mansonovej Rodine neprekážalo. Príkaz znel jasne, čo najbrutálnejšie zabiť každého, na koho natrafia. Prvou obeťou bol ešte na príjazdovej ceste Steve Parent, ktorý okolo skupiny prechádzal v aute. Watson ho bodol nožom a štyrikrát vystrelil. Ešte predtým prestrihol telefónne drôty, aby obete nemohli počas prepadu zavolať pomoc. Štvorica násilníkov vnikla do domu cez okno. V obývačke na gauči našli Wojciecha Frykowskeho, dobrého priateľa Romana Polanskeho, ktorý bol v tom čase v Londýne a svojho známeho požiadal, aby robil spoločnosť jeho tehotnej manželke. V dome sa okrem nich nachádzala ešte Frykowskeho priateľka Abigail Folgerova a bývalý priateľ Sharon Tate, Jay Sebring.

Mansonova Rodina všetkých priviedla do obývačky, kde im Watson oznámil, že chcú ich peniaze. Potom, ako im Folgerová dala len 70 dolárov, sa Watson rozzúril a Sebringa, ktorého predtým postrelil, pred zrakmi všetkých pobodal. Frykowského aj Folgerovú ubodali Watson s Krenwinkelovou pri pokuse o útek. Ako posledná teda ostala nažive Sharon Tate. Svojich budúcich vrahov prosila, aby ju nechali nažive aspoň dovtedy, kým sa jej narodí bábätko. Bola vo ôsmom mesiaci tehotenstva. Poslanie, ale znelo jasne. Watson s Atkinsovou ju bodli celkom 16-krát. Na vstupné dvere potom z vonkajšej strany napísali jej krvou slovo PIG. Mansonova rodina vraždila aj počas nasledujúceho večera. Ich poslednými obeťami sa stali Leno a Rosemary LaBiancovci.

Vražda Sharon Tate, Foto: Archív TASR/AP

Manson a členovia jeho Rodiny boli zadržaní 1. decembra 1969. Spolu s Watsonom, Atkinsovou, Krenwinkelovou a Houtenovou, ktorá sa zúčastnila vraždy LaBiancovcov, bol odsúdený na trest smrti. V roku 1972 štát Kalifornia trest smrti zrušil a všetci piati tak dostali doživotie. Manson a Atkinsová zomreli vo väzení, zvyšní vrahovia z neho s najväčšou pravdepodobnosťou už nikdy nevyjdu. Linda Kasabianová, ktorá sa na vraždení nezúčastnila v súdnych procesoch vystupovala ako kľúčový svedok. Vraždy riadené Charlesom Mansonom znamenali pre USA koniec zlatej éry hippies, ktorí sa po týchto incidentoch dostali do nemilosti spoločnosti. Mansonov plán vyvolať rasovú vojnu nevyšiel a namiesto toho sa stal jedným z najznámejších zločincov moderných dejín Spojených štátov amerických a to napriek tomu, že nikdy nikoho preukázateľne nezabil.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, prajeme vám príjemný zvyšok týždňa.

Uložiť článok

Najnovšie články