Foto: Pexels

Mark Manson, autor bestsellerov a moderátor podcastu, si myslí, že dnešný dôraz na osobné hranice často zachádza až priďaleko. „Ak sú naše očakávania od ľudí príliš prehnané, potom nie sme ochotní tolerovať akékoľvek nepríjemnosti alebo nepohodlie. A okrádame sa o možnosť intimity,“ povedal. Intimita totiž nevzniká v bezkonfliktnom prostredí, ale práve vtedy, keď sa partneri učia zvládať nezhody, vnímať odlišnosti a nezatracovať sa pre každú chybu.

Foto: Pexels

Rovnováha medzi ja a my

Mnohí poslucháči podcastu sa s týmto pohľadom stotožnili. Niektorí spomenuli vlastné skúsenosti so vzťahmi, kde absencia flexibility znamenala ich krach. Iní zas reflektovali opačný extrém – situácie, v ktorých boli príliš ústupčiví voči partnerom, ktorí si ich hodnotu nevážili.

Foto: Pexels

„Ľudia, ktorí dnes všade hovoria o hraniciach, sú často tí, ktorí boli kedysi až príliš ústupčiví voči partnerovi, ktorému na nich nezáležalo,“ zaznelo v jednom komentári. Diskusia sa tak prirodzene stáčala k potrebe rovnováhy. Nie medzi dvomi ľuďmi, ale medzi vlastnou integritou a schopnosťou byť pre niekoho druhého oporou aj vtedy, keď nie je všetko ideálne.

Foto: Pexels

Dôležitá je prispôsobivosť

Flexibilita vo vzťahu teda neznamená zriecť sa seba samého, ale byť ochotný hýbať sa – niekedy vpred, niekedy bokom a niekedy späť. Ako to zhrnul jeden z poslucháčov podcastu: „Hranice neznamenajú, že musíme byť tvrdohlaví. Niekedy práve to, že prechádzame nezhodami a učíme sa z nich, robí vzťah silnejším a krajším.“ Ak teda najbližšie budete zvažovať, či je niekto „vhodný na vzťah“, možno sa oplatí nepýtať sa len na jeho záujmy či hodnoty.

Uložiť článok

Najnovšie články