Slovenských motoristov čaká zlacňovanie. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, kolaps cien ropy v ostatných dňoch bude znamenať, že ostatný odraz cien palív na Slovensku sa zastaví a zvráti.
„Forsáž tomuto obratu dodá aj pád rafinačných marží, čo znamená, že ceny ropných derivátov klesajú rýchlejšie ako ceny samotnej komodity,“ dodal Pánis. Ceny nafty by sa tak mohli podľa neho skokovito vrátiť hlbšie pod 1 euro a 50 centov a ceny benzínu by mohli takisto zlomiť túto métu. „To znamená, že nafta by mohla byť najlacnejšia od začiatku decembra a benzín od prelomu septembra a októbra,“ doplnil Pánis.
Pokles uvidíme už čoskoro
Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, aktuálny vývoj na cenách ropy určuje aj smerovanie na Rotterdamskej burze palív, kde by po krátkej prestávke, mali byť obnovené tlaky na pokles cien benzínov aj nafty. „Na našich čerpacích staniciach v horizonte týždňa, maximálne dvoch, budeme vidieť druhú výraznejšiu vlnu poklesu cien v tomto roku, preto sa s tankovaním oplatí ešte chvíľu počkať, úspory vodičov môžu byť pomerne zaujímavé,“ myslí si Boháček.
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je benzín na Slovensku lacnejší o vyše 13 centov a nafta o asi približne deväť centov. A to napriek zvýšeniu DPH.
Obnova poklesu cien palív nastane podľa Pánisa aj v okolitých krajinách. Predpokladá, že Česká republika si uchová pozíciu krajiny s najlacnejším benzínom zo susediacich krajín EÚ, no jeho ceny na druhej strane rieky Moravy klesne ráznejšie pod 1 euro a 40 centov. V Poľsku sa budú ceny približovať k 1 euru a 40 centom. Hlbšie pod 1 euro a 50 centov by sa mali ceny benzínu zosunúť aj v Rakúsku, Maďarsku, Slovinsku a Chorvátsku.
Česká republika ostane najlacnejšia z regiónu aj čo sa týka nafty, ktorej ceny by mohli konvergovať po prepočte na spoločnú menu hospodárskej a menovej únie k 1 euru a 35 centom. Lacnejšia nafta ostane v porovnaní so Slovenskom aj v Poľsku, kde by mohla zostúpiť k 1 euru a 45 centom. V ostatných krajinách regiónu ostane cena dízla vyššia ako na Slovensku, no jej maďarské, slovinské a rakúske ceny by sa mali priblížiť k 1 euru a 50 centov a chorvátske by mali klesnúť hlbšie pod túto hladinu.
Priemerné ceny benzínu sa na domácich čerpacích staniciach v 13. týždni tohto roka v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zvýšili. Najpoužívanejší benzín natural 95 oktánov sa v priemere predával za 1,52 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu bola 1,736 eura za liter. Liter štandardnej motorovej nafty sme v rovnakom období tankovali za približne rovnakých 1,48 eura za liter.
Analytik Potočár: Bitka je o každý tanker, ani s ruskou ropou sme najnižšie ceny palív v regióne nemali
Boli sme v pizzerii Família z novej časti Na nože: Burger bol veľkým sklamaním, no prišlo aj milé prekvapenie
Čo sa to deje na pumpách? Opýtali sme sa čerpacích staníc, či plánujú obmedziť predaj. Niekde sa to už deje
Jánošík bol zbojníkom krátko, nebral len bohatým. Zavesenie na hák je jedna z najhorších smrtí, predtým ho kruto mučili
Sledoval, ako zošívajú dvoch rómskych chlapcov na dvojčatá, pichal injekcie do očí: Anjel smrti nebol potrestaný













Nahlásiť chybu v článku