Pravidelne športujete, jete zdravo a dávate si pozor na životosprávu. A predsa robíte niečo, čím si ničíte mozog. Nie, nejde o nezdravé jedlo ani o stres. Jedna zdanlivo nevinná činnosť, ktorú robíme všetci, môže mať oveľa väčší dosah, než by ste si mohli myslieť. Najhoršie je, že vám nepomôže ani pravidelný pohyb.
Znie to ako paradox, ale aj keď poctivo a pravidelne cvičíte, dlhé hodiny sedenia vás môžu oberať o to najcennejšie — zdravý mozog. Ako píše web Unilad, nová štúdia vedcov z Vanderbiltovej univerzity prišla s nepríjemným zistením — sedenie zmenšuje mozog. A čo je na tom najhoršie, cvičenie tento negatívny efekt nedokáže úplne zvrátiť.
Sedenie zmenšuje mozog
Výskumníci sledovali viac než 400 ľudí starších ako 50 rokov počas 7 rokov, pričom sa zamerali hlavne na to, koľko času denne strávia sedením a ležaním. Vedci zistili, že čím dlhšie ľudia sedeli, tým výraznejšie sa im zmenšovali určité oblasti mozgu, najmä tie, ktoré sú spojené s pamäťou a kognitívnymi funkciami. A práve tieto zmeny sú predzvesťou Alzheimerovej choroby.
Problém však je, že ani pravidelné cvičenie, napríklad odporúčaných 150 minút týždenne, nezabránilo týmto negatívnym zmenám. To znamená, že ak niekoľko hodín denne trávite dlhým statickým sedením, napríklad pri práci za počítačom, šoférovaní alebo pri sledovaní televízie, nedokážete zabrániť negatívnym zmenám na vašom mozgu ani dostatkom pohybu.
Podľa odborníkov by sme preto mali minimalizovať čas, ktorý denne strávime sedením, pretože ani ten najlepší tréning nezmaže následky celodenného sedenia.
Takto tomu môžete zabrániť
Znie to desivo, ale nie všetko je stratené. Dobrou správou je, že riešenie je relatívne jednoduché. Každých 30 až 60 minút by ste sa mali postaviť, ponaťahovať sa a urobiť aspoň pár krokov.
Vedci tiež upozornili, že najväčší pozor by si mali dávať ľudia, ktorí majú genetickú predispozíciu Alzheimerovej choroby, pre nich je aktívny životný štýl viac než len trend, je to prevencia.
Takže nabudúce, keď vás pohltí práca, seriál alebo len lenivosť, spomeňte si na zistenia tejto štúdie a postavte sa.
Nahlásiť chybu v článku