Inštitút ľudských práv (IĽP) podal na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie na poverenú riaditeľku Slovenského národného divadla (SND) Zuzanu Ťapákovú. Učinil tak v súvislosti s tým, že Ťapáková zrušila hosťovanie divadla Studio hrdinů, ktoré malo s inscenáciou vystúpiť v rámci festivalu Drama Queer.
Informoval o tom riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher, poukázal na to, že sa voči takémuto konaniu ohradila Činohra SND, a tiež islandský autor Sjón, ktorý vytvoril predlohu predstavenia. Weisenbacher hovorí o cenzúre zo strany Ťapákovej a poukazuje na článok 26 Ústavy SR, ktorý cenzúru zakazuje.
„SND nie je súkromná agentúra pani Ťapákovej, kde si môže šafáriť, ako uzná za vhodné. SND si platia zo svojich daní všetci občania a občianky SR vrátane LGBTI ľudí. Výhovorky, ktoré uviedla ako údajné zdôvodnenie tohto svojho deštruktívneho rozhodnutia, sú nedôveryhodné, účelové a tak priehľadné, že je cez ne vidieť až do Kittsee“ vraví riaditeľ IĽP a spoluzakladateľ Dúhového PRIDE. Vyzval tiež Ťapákovú na odstúpenie z funkcie, nemá podľa neho predpoklady na jej výkon.
Trestné oznámenie voči Ťapákovej
„V zmysle § 196 ods. 1 Trestného poriadku č. 301/2005 sme podali trestné oznámenie na GP SR a žiadame, aby orgány činné v trestnom konaní prešetrili konanie pani Ťapákovej pri výkone funkcie. Samozrejme, je už na OČTK, aby činy pani Ťapákovej adekvátne klasifikovali. Čo k tomu prichádza do úvahy podľa môjho názoru, je aj § 237 Trestného zákona, teda povinnosti pri správe cudzieho majetku, nakoľko podľa medializovaných informácií predstavenie už bolo dohodnuté a štatutárka neprezentovala žiaden dôveryhodný dôvod,“ dodal právnik IĽP Daniel Grejták.
SND pre agentúru SITA v súvislosti s nerealizovaním hosťovania divadla Studio hrdinů uviedlo, že zmluva o hosťovaní nebola podpísaná v riadnom termíne. „Nerealizovanie predstavenia je záležitosťou legislatívnych pravidiel, ktoré sa týkajú podpisov všetkých zmlúv,“ uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.
Doplnila, že predstavenie byť zrušené nemohlo, vzhľadom na to, že v programe činohry na október zverejnené nebolo, a vstupenky naň ani neboli v predaji.
Nastúpila do autobusu a zmenila tým históriu. Rosa neuvoľnila sedadlo belochovi a stala sa symbolom boja proti rasizmu
Navštívili sme mimoriadne významné miesto na Slovensku celkom zadarmo: Pravdepodobne ste o ňom nepočuli
Beáta Jurík z PS: Fico poslal Putinovi vianočný darček. V stanovisku Slovenska chýba zmienka o územnej celistvosti Ukrajiny
Navštívili sme tradičné dedinské vianočné trhy aj so zabíjačkou. Stretli sme známych z detstva a ochutnali špeciality
Analytička Lauková o energopomoci: Dostane ju človek, ktorému zvýšili plat, dôchodcovia môžu mať problém
Miška a Denis zo Sexuálnej výchovy: Klitoris je oveľa väčší, ako si ľudia myslia. Toto urobte po každom pohlavnom styku
Ešte ho ani neotvorili, už nahnevali vodičov: Za tunelom Višňové nastáva zmena, mnohí vodiči majú hlavu v smútku
Bola vysušená 5 rokov doma v garáži a jej rodina si to nevšimla: Záhada úmrtia mladej ženy vám nedá spávať
Už malý detail vie ušetriť desiatky eur, takto si nastavte radiátory. Odborníci upozorňujú, čo je doma najväčší problém
Patrí medzi najlacnejšie lyžiarske strediská v Európe: Najete sa tu už od 5,5 eura, cena skipasu vás prekvapí








Nahlásiť chybu v článku